Brzeziny: Władysława Wiwatowska – niezwykła nauczycielka przywrócona pamięci.

Data publikacji: Kategoria: , , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Postać żyjącej na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku nauczycielki Władysławy Wiwatowskiej przywróciły pamięci mieszkańców członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Brzezinach w gminie Szydłów w powiecie staszowskim.

Władysław Wiwatowska w 1913 roku przyjechała do Brzezin z Warszawy, aby uczyć chłopskie dzieci. To dzięki jej staraniom wybudowano w Brzezinach szkołę. Mimo że musiała uczyć w języku narzuconym przez zaborcę, potajemnie uczyła ojczystego języka. Bezinteresownie niosła pomoc. Wszystkim okazywała wielkie serce, troszczyła się o sprawy wsi. W 1932 roku zmarła i została pochowana na cmentarzu parafialnym w Szydłowie.

Mówi Agnieszka Ziółkowska z KGW „Betulanki”:

W próbę przywrócenia społecznej pamięci osoby Władysławy Wiwatowskiej zaangażował się ks. dr Roman Bogusław Sieroń z KUL, dla którego projekt miał także charakter osobisty:

Dla Agnieszki Opozdy z KGW Betulanki w Brzezinach, udział w projekcie także miał szczególne znaczenie. Jako dziecko uczyła się bowiem w szkole, która zbudowana została dzięki staraniom Władysławy Wiwatowskiej:

Postać Władysławy Wiwatowskiej przypomniano także w czasie pikniku rodzinnego pt.: ‚Odkryj swój skarb!” zorganizowanego przez KGW w Brzezinach w ramach projektu ‚Dawnych wspomnień ślad” z programu Działaj Lokalnie 2021.

Patronat medialny – Radio Leliwa.

Joanna Sarwa