Co z tarnobrzeskim sanepidem?
W województwie podkarpackim istnieje 20 powiatowych stacji SANPIDU. Jeżeli koncepcja restrukturyzacyjna zostanie zrealizowana, zostaną cztery stacje i 5 filii. Według projektu w północnej części Podkarpacia powstałaby powiatowa stacja w Stalowej Woli, która objęłaby swoim zasięgiem oprócz własnego – tereny obecnego działania powiatowego inspektora sanitarnego w Tarnobrzegu, Mielcu, Kolbuszowej i w Nisku.
– To nie jest rozwiązanie korzystne ale w sytuacji finansowej w jakiej znalazła się inspekcja sanitarna musimy dokonać zmian twierdzi Szczepan Jędlar.
Tymczasem Małgorzata Korczyńska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnobrzegu tłumaczy, że tarnobrzeski SANEPID obejmuje swoją działalnością ponad 600 kilometrów kwadratowych terenu. To wielkość porównywalna z zasięgiem sąsiadujących stacji. Porównywalna z okolicznymi SANEPID-ami jest też liczba ludności w powiatach oraz jednostek, które obsługuje Tarnobrzeg – oscyluje wokół 2 tysięcy. Brak własnej siedziby nie jest według niej wystarczającym powodem do zlikwidowania tarnobrzeskiego SANEPIDU. PSSE mieści się obecnie w budynku dawnej Polikliniki, który jest własnością miasta. Prezydent Norbert Mastalerz zadeklarował przekazanie (za zgodą Rady Miasta) Podkarpackiemu Inspektorowi – pomieszczeń zajmowanych przez tarnobrzeską stację. Zdaniem Małgorzaty Korczyńskiej decyzja o inspekcji sanitarnej w Tarnobrzegu zrodzi pewne zagrożenia.
Nie wiadomo kiedy zapadnie ostateczna decyzja w sprawie planów restrukturyzacyjnych, które zakładają likwidacje części powiatowych stacji SANEPID-u, w tym tarnobrzeskiej.
Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, dyrektor wojewódzkiego SANEPID-u, Szczepan Jędlar, wymienia argumenty przemawiające za likwidacją tarnobrzeskiej stacji.