Dębica: Odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający ppłk. Ludwika Marszałka oraz Żołnierzy Niezłomnych z ziemi dębickiej

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Tomasz Łępa

W Dębicy, w niedzielę  podczas tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający ppłk. Ludwika Marszałka oraz Żołnierzy Niezłomnych z ziemi dębickiej.

Pomnik powstał w hołdzie dla żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Dębica, którzy po 1944 roku kontynuowali walkę o wolną Polskę w strukturach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Mówi Maciej Małozięć, zastępca burmistrza Miasta  Dębica.

Autorem koncepcji upamiętnienia jest artysta – rzeźbiarz Józef Opala, absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, laureat wielu nagród i wyróżnień na wystawach ogólnopolskich, autor licznych prac, w tym wielu pomników na terenie całej Polski.

Monument składa się z kilku elementów. W centralnej części umieszczona została figura ppłk. Ludwika Marszałka ps. Zbroja, ostatniego komendanta dębickiej Armii Krajowej, który za swoją niezłomną postawę został zamordowany przez komunistyczny reżim w listopadzie 1948 roku.

Na głównej kolumnie umieszczono odlew orła nawiązujący do godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz krzyż Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Z kolei na granitowych postumentach znajdują się tablice upamiętniające członków Zrzeszenia „WiN” z ziemi dębickiej, w tym nazwiska zamordowanych w więzieniach we Wrocławiu, Warszawie, Rzeszowie, Krakowie i Wronkach.

Dębickie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpocznie msza święta w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy, której początek zaplanowano na godzinę 11:00. Tuż po niej uczestnicy przejdą na plac przy rondzie Adama Mickiewicza. Tam podniesiona zostanie flaga państwowa. Następnie odbędzie się ceremonia odsłonięcia i poświęcenia pomnika.

Ostatnim elementem programu będzie Gala, która odbędzie się w Domu Kultury i Kinie „Śnieżka”. Na zakończenie wyświetlony zostanie film pt. „Kryptonim Klasztor – Dopaść Pileckiego” w reż. Tadeusza Płużańskiego.

 

Tomasz Łępa