Garbów: Historia zatoczyła koło.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

W Garbowie w gminie Dwikozy w powiecie sandomierskim stanął pomnik generała Józefa Dowbor-Muśnickiego – w latach 1917-1918 dowódcy I Korpusu Polskiego w Rosji, a w latach 1918-1919 – naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Polskich w byłym zaborze pruskim. To inicjatywa Stowarzyszenia Pamięci Zawiszy Czarnego Herbu Sulima z Garbowa, które w ten sposób chciało upamiętnić urodzonego w w Garbowie bohatera. Generał Dowbor Muśnicki zawsze pamiętał o swojej rodzinnej miejscowości, między innymi wsparł finansowo utworzenie miejscowej szkoły. Autorem popiersia jest kielecki artysta Sławomir Micek.

Popiersie generała stanęło w sąsiedztwie pomnika rycerza Zawiszy Czarnego z Garbowa.

– Generał Dowbor Muśnicki przywracany jest do pamięci nas wszystkich – mówił uczestniczący w uroczystym odsłonięciu pomnika poseł Marek Kwitek:

Do postaci Zawiszy Czarnego odwołała się także prezes Stowarzyszenia Pamięci Zawiszy Czarnego Herbu Sulima z Garbowa Olga Gawron:

– Józefa Dowbor-Muśnickiego ukształtowała legenda powstania styczniowego – przypomniał poseł Marek Kwitek:

– Piękna jest cała Ziemia Sandomierska – mówił senator przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej Jarosław Rusiecki:

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Garbowa. Jak mówią, to dla nich ważna postać i ważna uroczystość:

Wit Ciastek ze Starego Garbowa dodaje, że popiersie przyczyni się do zachowania pamięci o wybitnym Polaku:

(Na zdjęciu od lewej: Wit Ciastek ze Starego Garbowa oraz Stanisław Turbakiewicz, Leopold Kowal i Tadeusz Turbakiewicz z Nowego Garbowa)

Uroczystemu odsłonięciu i poświęceniu pomnika towarzyszyła oprawa wojskowa i koncert pieśni patriotycznych.

Joanna Sarwa