Kielce: Medale ‚Pro Bono Poloniae’ dla pracowników Delegatury IPN w Kielcach.
Medale ‚Pro Bono Poloniae’ dla pracowników Delegatury IPN w Kielcach.
Naczelnik kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej dr Dorota Koczwańska-Kalita oraz dr Marek Jedynak z Referatu Badań Historycznych odznaczeni zostali medalami ‚Pro Bono Poloniae’. Nadał je szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za zasługi w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych czy krzewieniu postaw patriotycznych. Wyróżnienie zostało nadane w związku z pracami nad wydawaniem Serii Świętokrzyskiej.
Wraz z medalami ‚Pro Bono Poloniae’ wręczonych zostało pięć medali ‚Pro Patria’, które również nadaje Szef UdSKiOR. W uznaniu zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny trafiły one do innych osób zaangażowanych w tworzenie Serii Świętokrzyskiej. Odznaczeni zostali: Andrzej Dąbrowski, dr Jan Główka, ks. dr Tomasz Gocel, prof. Ryszard Gryz oraz Wiesława Rutkowska.
Seria Świętokrzyska ‚Dzienniki, Wspomnienia, Pamiętniki, Listy’ ukazuje się od 2017 roku. Powstaje ona dzięki zaangażowaniu kilku instytucji kultury i nauki działających w Kielcach. Są to: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza w Kielcach, Instytut Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowe w Kielcach, Archiwum Diecezjalne w Kielcach, Muzeum Historii Kielc, Muzeum Narodowe w Kielcach, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Biblioteka Uniwersytecka UJK.
Do tej pory na półki księgarń i bibliotek trafiło sześć tomów. Przytaczane w nich relacje z czasów okupacji niemieckiej czy lat komunizmu dają obraz wojennej rzeczywistości, codziennego życia czy działalności konspiracyjnej oraz represji na terenie Kielecczyzny. Ostatnio wydaną książką z serii jest publikacja pt. ‚A droga była niełatwa… Wspomnienia kieleckiego duchownego z lat 1910-1955’, która powstała na podstawie pamiętników ks. Henryka Peszki. Kolejne wydawnictwa są w planach.
Fot. Katarzyna Polit