Koprzywnica: „Mobilna Kultura”.

Data publikacji: Kategoria: , , , , , Zamieścił: Marta Górecka

Dom kultury w Koprzywnicy – wspólnie z mieszkańcami – realizuje projekt pn. ‚Mobilna Kultura”.

Zadanie dofinansowane jest ze środków MKiDN w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne. Edycja 2023.

Mówi dyrektor MGOKiS w Koprzywnicy Krzysztof Pitra:

Zadanie ‚Mobilna Kultura’ podzielone było na dwie części. Po diagnozie przyszedł czas na realizację pięciu najciekawszych inicjatyw mieszkańców, które wybrane zostały podczas konkursu.

Inicjatywy wybrane do dofinansowania:

‚Poznanie tradycji wicia wieńca dożynkowego – warsztaty międzypokoleniowe’ – projekt zgłoszony przez KGW w Postronnej.

‚Czarowane wstążką’ -projekt zgłoszony przez KGW w Krzcinie.

‚Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć skąd się wyszło’ – projekt zgłoszony przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Gnieszowice ‚Sami Swoi’.

‚Pod SOSnami dla tradycji i KULTury’. Pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i umacnianie tożsamości lokalnej poprzez kształtowanie sztuki ludowej wśród najmłodszych mieszkańców Gminy Koprzywnica’. – projekt zgłoszony przez grupę nieformalną z miejscowości Koprzywnica.

‚Zaprzyjaźnij się z lokalnym barankiem’ – projekt zgłoszony przez Klub Sportowy Koprzywianka.

———————–

Dom kultury w Koprzywnicy – wspólnie z mieszkańcami – realizuje projekt pn. „Mobilna Kultura”. Poprzez „Mobilną kulturę” organizatorzy chcieli sprawdzić życie kulturalne poza Koprzywnicą.

Zadanie dofinansowane jest ze środków MKiDN w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne. Edycja 2023.

Organizatorzy zapraszają do odwiedzenia fb oraz strony internetowej – gdzie w zakładce DK+ Inicjatywy Lokalne – bądź na bieżąco zamieszczamy informację o działaniach projektowych.

Zadanie pn. „Mobilna Kultura” podzielone było na dwie części.

w pierwszej części  (realizowanej od lutego do czerwca):

– została przeprowadzona diagnoza potrzeb kulturalnych przez badaczki z Federacji Mazowia z Warszawy

– został ogłoszony konkurs na oddolne inicjatywy mieszkańców

–  następnie wybieranych zostało 5 inicjatyw, które będą realizowane w drugiej części zadania.

– całkowita kwota dofinansowania II części zadania to 30 tysięcy złotych

W DRUGIEJ CZĘŚCI (REALIZOWANEJ OD SIERPNIA DO LISTOPADA):

Realizacja drugiej części zadania obejmuje 5 najciekawszych inicjatyw mieszkańców, które wybrane zostały podczas konkursu.

– czas realizacji inicjatyw jest od sierpnia do początku listopada br.

– w listopadzie odbędzie się ewaluacja II cz. zadania –  Spotkanie będzie w domu kultury w Koprzywnicy. Autorzy wszystkich inicjatyw będą mogli na forum opowiedzieć o przebiegu swoich działań. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty.

 

Inicjatywy wybrane do dofinansowania:

  1. „Poznanie tradycji wicia wieńca dożynkowego – warsztaty międzypokoleniowe” – projekt zgłoszony przez KGW w Postronnej.

– Zbieranie materiału roślinnego do wieńca dożynkowego i na warsztaty rękodzielnicze

– Cykliczne warsztaty rękodzielnicze – międzypokoleniowe warsztaty rozpoznawania i nazywania zbóż i ziół oraz warsztaty wicia wieńca dożynkowego i wykonanie wieńca.

– Przygotowanie i spawanie konstrukcji wieńca

– prezentacja wieńca na dożynkach gminnych w Koprzywnicy (13 sierpnia) oraz na biesiadzie sołeckiej w Postronnej (14 sierpnia)

 

W ramach inicjatywy „Poznanie tradycji wicia wieńca dożynkowego – warsztaty międzypokoleniowe” mieszkańcy wspólnie zbierali materiał roślinny, który został wykorzystany podczas warsztatów. Przeprowadzone zostały międzypokoleniowe warsztaty z wicia wieńca dożynkowego oraz warsztaty ziołowo-kwietne, podczas których uczestnicy poznali zioła i kwiaty, utrwalili sobie ich wygląd oraz nauczyli się rozpoznawać i nazwać poszczególne zioła i kwiaty wplatane do wieńca.

Powstałe prace zostały zaprezentowane; podczas sierpniowych dożynek gminnych i dożynek sołeckich. Na dożynkach sołeckich gościnnie wystąpił ludowy zespół Powiślanie.  Kwiaty i zioła poznane na warsztatach zdobią wnętrze świetlicy wiejskie w formie eko-obrazów. W ramach inicjatywy została zespawana od podstaw konstrukcja wieńca.

Proces powstawania tradycyjnego wieńca dożynkowego oraz jego prezentacja został zarejestrowany w formie filmu.

DZIAŁANIE JUŻ ZAKOŃCZONE

 

 

  1. „Czarowane wstążką” -projekt zgłoszony przez KGW w Krzcinie.

– Spotkanie wprowadzające o projekcie.

– Jednodniowa wycieczka do Zalipia-malowana wieś w celu zaczerpnięcia inspiracji do warsztatów

– Cykliczne warsztaty z instruktorem rękodzieła dotyczące haftu wstążkowego.

– Wernisaż prac podczas pikniku w Krzcinie.

 

Zamysłem projektu „Czarowane wstążką” jest zorganizowanie cyklicznych warsztatów rękodzielniczych dotyczących haftu wstążkowego. Haft to metoda ozdabiania tkanin, polegająca na wyszywaniu na materiale (tle) wzorów za pomocą igły i wstążek. Powstające w ten sposób prace do złudzenia przypominają naturalne kwiaty.

W ramach inicjatywy uczestniczki wybrały się na wyjazd do Zalipia, wsi, w której malowane motywy kwiatowe towarzyszą w życiu codziennym (domy i ich wnętrza, architektura zewnętrzna). W Zalipiu odbyły się warsztaty, których motywem przewodnim były oczywiście kwiaty. Podczas wyjazdu uczestniczki zaczerpnęły inspiracji, aby później motywy kwiatów przenieść do prac powstających podczas warsztatów (kolejne warsztaty odbędą się w piątek 22 września 2023r. od godz. 19:00).

Na zakończenie inicjatywy zorganizowany będzie wernisaż (1.10.2023r.) z prezentacją prac. Po wernisażu mieszkańcy zostaną zaproszeni na piknik.

WERNISAŻ UCZESTNICZEK WARSZTATÓW RĘKODZIELNICZYCH METODĄ HAFTU WSTĄŻKOWEGO ODBĘDZIE SIĘ W NIEDZIELĘ 1 PAŹDZIERNIKA 2023R. OD GODZINY 14:00 – TEREN PRZY ŚWIETLICY W KRZCINIE.

 

 

  1. „Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć skąd się wyszło” – projekt zgłoszony przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Gnieszowice „Sami Swoi”.

– Przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego regionu, rozwijanie zainteresowań regionem.

– Spotkanie z uczniami szkół z terenu gminy w celu zachęcenia ich do zdobywania wiedzy o gminie Koprzywnica.

– Przeprowadzenie cyklu konkursów regionalnych dla uczniów.

– Spotkaniu ze znawcą regionalizmu.

– Zorganizowaniu wycieczki do Muzeum Zamkowego w Sandomierzu – nawiązanie do skarbu z Gnieszowic.

– Przeprowadzenie gry terenowej śladami skarbu gnieszowickiego.

 

Inicjatywa mieszkańców pn. „Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć skąd się wyszło” ma na celu przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego regionu oraz rozwijanie u nich zainteresowań regionem. Poprzez spotkanie z uczniami ze szkół z terenu gminy Koprzywnica, realizatorzy chcą zachęcić najmłodszych mieszkańców do zdobywania wiedzy o gminie Koprzywnica. Odbędzie się spotkanie z regionalistą (w piątek 29 września br. od godz. 9.30) który przybliży uczniom historię gminy Koprzywnica, historię „skarbu gnieszowickiego”, opowie o regionie.

Dla uczniów odbędą się tematyczne, związane z regionem konkursy: fotograficzny, plastyczny, gra terenowa śladami „skarbu gnieszowickiego”. W Gnieszowicach odkryto „skarb” czyli XI wieczne monety, denary krzyżowe, które obecnie znajdują się w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Dlatego też, w ramach inicjatywy zostanie zorganizowany wyjazd do Muzeum, aby uczestnicy mogli zobaczyć „skarb” na własne oczy, zwiedzą wnętrza muzeum. Niezbędny będzie zakup materiałów dydaktycznych i pomocy do realizacji inicjatywy: plastikowe, zabawkowe monety – „replika”, wiaderko z łopatką i sitkiem do akcji szukania skarbu, naklejki-zdrapki z tematycznymi zgadywankami, publikacje/foldery z informacjami o regionie, aby uczestnicy konkursu mogli wyszukać „konkretne” fragmenty podczas konkursu.

 

 

  1. „Pod SOSnami dla tradycji i KULTury”. Pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i umacnianie tożsamości lokalnej poprzez kształtowanie sztuki ludowej wśród najmłodszych mieszkańców Gminy Koprzywnica”. – projekt zgłoszony przez grupę nieformalną z miejscowości Koprzywnica.

– Przygotowanie warsztatów (ekologicznych warsztatów rękodzielniczych, warsztatów kulinarnych z lokalnymi produktami).

– Zorganizowanie konkursu plastycznego o tematyce kulturowej i historycznej gminy Koprzywnica.

– Cykliczne wycieczki dla najmłodszych po zakątkach gminy, które przybliżą miejsca związane z kulturą, tradycją i historią regionu.

– Promocja kultury ludowej z regionalną gwarą poprzez koncert folklorystyczny w wykonaniu dzieci w wieku przedszkolnym.

– Opracowanie folderu z historią koprzywnickiego przedszkola oraz rozdawanie go podczas koncertu.

 

Inicjatywa pn. „Pod SOSnami dla tradycji i KULTury”. Pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i umacnianie tożsamości lokalnej poprzez kształtowanie sztuki ludowej wśród najmłodszych mieszkańców Gminy Koprzywnica” polega na przygotowaniu i przeprowadzeniu warsztatów: ekologicznych rękodzielniczych, warsztatów kulinarnych z wykorzystaniem lokalnych produktów (warsztaty rozpoczęły się w czwartek 21 września). Zorganizowany zostanie również konkurs plastyczny o tematyce kulturowej i historycznej gminy Koprzywnica. Odbędą się cykliczne wycieczki dla najmłodszych po zakątkach gminy, które przybliżą miejsca związane z kulturą, tradycją i historią regionu.

Grupa będzie również promowała kulturę ludową zawierającą regionalną gwarę – odbędzie się to poprzez koncert folklorystycznego przygotowany i zaprezentowany przez dzieci w wieku przedszkolnym. Koncert będzie miał charakter otwarty dla wszystkich mieszkańców, odbędzie się w domu kultury w Koprzywnicy (w piątek, 27 października br. w godzinach popołudniowych).

Zostanie opracowana publikacja pt. „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy” z historią koprzywnickiego przedszkola, która będzie rozdawana bezpłatnie podczas koncertu.

 

 

  1. „Zaprzyjaźnij się z lokalnym barankiem” – projekt zgłoszony przez Klub Sportowy Koprzywianka.

– Cykliczne spotkania z dziećmi i młodzieżą z terenu gminy.

– Przybliżenie historii lokalnego klubu sportowego Koprzywnianka.

– Nawiązanie do kultury, dziedzictwa i lokalnej, (przeszło 91-letniej) historii współtworzonej przez mieszkańców.

– Opracowanie i przygotowanie materiałów promocyjnych oraz wystawy podsumowującej działania.

– Podsumowanie działań w ramach inicjatywy

 

Projekt „Zaprzyjaźnij się z lokalnym barankiem” zakłada zorganizowanie cyklicznych spotkań z dziećmi i młodzieżą z terenu gminy w celu przybliżenia historii lokalnego klubu sportowego KS Koprzywnianka (kolejne spotkanie odbędzie się w piątek 29 września, w świetlicy w miejscowości Postronna, w godzinach 16:30-18:30). Realizatorzy będą prowadzić warsztaty w kilku miejscowościach na terenie gminy, tak aby połączyć na nich sąsiadujących ze sobą mieszkańców. Grupa realizująca oddolnie działania podczas spotkań nawiąże do kultury, dziedzictwa i lokalnej, prawie 100-letniej historii współtworzonej przez mieszkańców.

Dla dzieci uczestniczących w spotkaniach zostaną opracowane i przygotowane materiały związane z projektem.

Na zakończenie wszystkich inicjatyw przygotowana zostanie wystawa tematycznych prac plastycznych dzieci biorących udział w projekcie. Będzie to otwarte dla wszystkich mieszkańców spotkanie na koprzywnickim stadionie (planowane na 8 października br. w godzinach około 12:30-14:30).

 

Celem zadania pn. „Mobilna Kultura” jest m.in.:

  1. Dalsze poszerzanie i umacnianie więzi miedzy domem kultury a społecznością gminy.
  2. Nabywanie nowych umiejętności: rękodzielniczych, plastycznych, fotograficznych, rzemieślniczych i innych.
  3. Integracja społeczności lokalnej.
  4. Ukazanie kultury jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.
  5. Pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i umacnianie tożsamości lokalnej.
  6. Poznawanie, kultywowanie i popularyzacja lokalnej historii folkloru i twórczości ludowej, oraz uwrażliwienie mieszkańców na te kwestie.
  7. Kształtowanie poczucia własnej tożsamości ze swoją „Małą Ojczyzną”.

 

 

Poprzez realizację projektu organizatorzy chcą aby m.in.:

  1. W rezultacie było głębsze utrwalenie więzi między domem kultury, a mieszkańcami gminy Koprzywnica.
  2. Utrwaliły się więzi międzyludzkie, międzysołeckie.
  3. Mieszkańcy gminy dostrzegli kulturę jako alternatywną formyę spędzania wolnego czasu.
  4. Wzmocniły się więzi społeczności ze swoją Małą Ojczyzną.
  5. Mieszkańcy gminy nabyli nowych umiejętności artystycznych, rękodzielniczych, plastycznych, fotograficznych, rzemieślniczych i innych.