Kraków, Sandomierz: Nie żyje dr Janusz Kamocki.
W Krakowie zmarł dr Janusz Kamocki, etnograf, przyjaciel i darczyńca Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, członek Komisji Etnograficznej Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego, wieloletni kustosz Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
Janusz Kamocki trzy tygodnie temu został wyróżniony muzealnym medalem Amico Suo Singulari.
Janusz Kamocki urodził się w 1927 roku w Warszawie. Uczył się w szkole powszechnej w Dwikozach, a potem w Szkole Ćwiczeń w Sandomierzu, natomiast podczas okupacji na tajnych kompletach w gimnazjum w Sandomierzu, a w 1946 zdał maturę w Liceum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Od 1942 był członkiem konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej (pod konspiracyjnym pseudonimem ‚Orcio”), a po jej scaleniu z Armią Krajową, od 1943 członkiem AK (pod pseudonimem ‚Mamut”). Po wojnie kontynuował działalność konspiracyjną w organizacji wojskowo-politycznej Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym (pod pseudonimem ‚Eders”). W szkołach sandomierskich organizował konspiracyjną organizację młodzieżową (działając pod pseudonimem ‚001’).
Od 1952 aż do przejścia na emeryturę pracował w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, kierując działem etnografii pozaeuropejskiej.
Janusz Kamocki w badaniach etnograficznych prowadzonych na terenie Polski zajmował się głównie problematyką zasięgów grup etnograficznych oraz kostiumologii ludowej, obrzędowości i demonologii.
Uhonorowany takimi odznaczeniami jak: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości Krzyż Wolności i Solidarności Złoty Krzyż Zasługi Krzyż Armii Krajowej Medal ‚Pro Bono Poloniae” Krzyż Więźnia Politycznego Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939 Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
fot. www.sandomierz.eu