Mielec:  95 lat obchodzi Tytus Wyczałek

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Tomasz Łępa

 

W środę (10 maja) swoje 95 urodziny obchodzi ostatni z żyjących harcerzy konspiracyjnej mieleckiej drużyny Szarych Szeregów im. Jeremiego Wiśniowieckiego – Tytus Wyczałek.

Urodził się 10 maja 1928 r. w Mielcu.  W 1940 r. wstąpił do tajnego harcerstwa, w ramach samodzielnego zastępu „Rysiów” pod pseudonimem „R2”. Zastęp „Rysiów” wraz z zastępami „Orłów” i „Wilków” utworzył drużynę imienia Jeremiego Wiśniowieckiego”. Ich działalność polegała głównie na działaniach o charakterze wywiadowczym, a także zbieraniu i konserwowaniu broni.

W 1946 r. Wyczałek został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa  w Mielcu a następnie przewieziony do Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego  w Rzeszowie, gdzie po półtoramiesięcznym okresie śledztwa został przeniesiony do więzienia w zamku w Rzeszowie.

Po zwolnieniu był kilkakrotnie wzywany do UB w Mielcu, na tzw. „rozmowy”, co m.in. było powodem, że cała jego rodzina z początkiem 1947 r. przeniosła się do Polanicy Zdroju.

W 1951 r. został ponownie aresztowany przez UB w Gdańsku i po tygodniu śledztwa przewieziony i osadzony w więzieniu przy Montelupich. Po prawie 9 miesiącach śledztwa został skazany na 5 lat więzienia, rok później zwolniony na mocy amnestii. Od  1975 roku w  Polanicy Zdroju,  prowadził własny zakład fotograficzny.

Tytus Wyczałek został awansowany  w 2022 roku  na stopień kapitana Wojska Polskiego. Odznaczony: Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką Pamiątkową „Akcji Burza”, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Kombatanckim Krzyżem Zasługi, Krzyżem Niezłomnych, Krzyżem Walki o Niepodległość, Krzyżem Więźnia Politycznego i Odznaką „Zasłużony dla Dolnego Śląska”.

Ostatni Jego pobyt w Mielcu związany był z uroczystościami odsłonięcia Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych.

 

 

Tomasz Łępa