Mielec: Aby żyło się lepiej – Dostępność Plus
W Rzeszowie miała miejsce konferencja pn. „Wdrażanie i monitorowanie dostępności w instytucjach publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami”. Spotkanie miało ułatwić wymianę doświadczeń i wypracowanie dobrych praktyk w dziedzinie dostępności, szczególnie w zakresie usuwania barier i utrudnień architektonicznych, cyfrowych oraz informacyjno-komunikacyjnych.
Mówi Przemysław Herman z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Jak zaznacza Mariusz Jedynak, wiceprezes ZUS, w oddziałach w całej Polsce udało się bardzo dużo zrobić aby wyjść naprzeciw potrzebom osobom niepełnosprawnym. Również i w naszych placówkach poprzez zatrudnianie takich osób z orzecznictwem o niepełnosprawności nie wykluczyliśmy ich z rynku pracy.
Krystian Nowak z portalu „Rampa- pokonujemy bariery” podkreśla, że z dostępnością, zwłaszcza do placówek urzędniczych, jest coraz lepiej.
Jak zaznacza sekretarz stanu w Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, pięć lat temu rozpoczęła się realizacja Rządowego Programu Dostępność Plus, który kompleksowo obejmuje tematykę dostępności w Polsce. Przez ten czas wydano 18 miliardów na usuwanie barier dla osób z niepełnosprawnościami.
Program „Dostępność Plus” funkcjonuje od 2018 r. Jego celem jest zwiększenie dostępności nie tylko architektonicznej, ale także cyfrowej, komunikacyjnej i organizacyjnej oraz jakości obsługi klientów ze szczególnymi potrzebami.
Tomasz Łępa