Mielec:  Droga do Łopienki

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Tomasz Łępa

W Miejskiej Bibliotece  Publicznej w Mielcu miało miejsce spotkanie z autorem przewodnika po bieszczadzkich  szlakach   ikon   Włodzimierzem Gąsiewskim i jego wydawnictwem zatytułowanym  „Droga do Łopienki”.

Jak mówi autor książki   zamiłowanie do sztuki sakralnej i jej  poszukiwanie w Bieszczadach zaprowadziło go  do Łopienki.

Autorowi w spotkaniu towarzyszyła żona – Krystyna Gargas-Gąsiewska, autorka ikon, a której prace można było oglądać podczas przygotowanej specjalnie na tę okazję wystawie.  Jak mówi autorka prac, Ikona jest oknem i bramą, która wprowadza twórcę oraz wszystkich innych patrzących na ikonę do duchowej, metafizycznej rzeczywistości.

Łopienka, w której znajduje się grekokatolicka cerkiew z ikoną Matki Boskiej Łopieńskiej Pięknej Miłości to jedno z bardziej znanych miejsc w Bieszczadach. Do czasów wysiedleń ludności w 1947 r. cerkiew z otoczonym kultem cudownym obrazem była największym sanktuarium maryjnym w Bieszczadach oraz celem licznych pielgrzymek.

Tutaj też odbywały się słynne odpusty, na które przybywali wierni m.in. z Rzeszowa, Sniny czy Użhorodu. Po wysiedleniu mieszkańców w 1947 r. cerkiew została zdewastowana, ale ikonę i ołtarz udało się uratować – zostały przeniesione do Sanktuarium w Polańczyku.

Cerkiew w Łopience dzięki zaangażowaniu wielu społeczników została odbudowana, wewnątrz umieszczono kopię cudownego obrazu.

 

Tomasz Łępa