Mielec: Nie zostali zapomnieni…

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Tomasz Łępa

W Mielcu  odsłonięto w sobotę pomnik Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych. Jest to największy monument w Polsce poświęcony bohaterom. W uroczystościach udział wzięli m.in. weterani walk o niepodległość RP, osoby represjonowane, z powodów politycznych, działacze opozycji antykomunistycznej a także Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Dr hab. Piotr Gliński, Wicemarszałek Sejmu RP – Ryszard Terlecki, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki a także  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który jak mówi  naszemu reporterowi Tomaszowi Łepie  to ważna uroczystość nie tylko  dla Mielca ale i całej Polski.

Dla  Tadeusza Płużańskiego, publicysty, prezesa Fundacji Łączka oraz przewodniczącego komitetu budowy pomnika  wydarzenie to ma znaczenie sentymentalne.

Na  pomniku jedną  z postaci  upamiętnionych jest   Leon Wanatowicz „Boruta”.  Mówi syn Leona, Bogusław Wanatowicz.

Mówi Adam Łukasik  z rodziny Żołnierzy Wyklętych z Lublina.

Jak mówi naszemu reporterowi Tomaszowi Łępie   Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Dr hab. Piotr Gliński, losy każdego  narodu związane są z heroicznymi i tragicznymi wyborami.

W czasie uroczystości odczytany został m.in.  również list prezydenta Andrzeja Dudy, który zaznaczył, że zakończenie wojny w 1945 r. przyniosło ulgę i radość. „Ale już kolejne miesiące i lata zaprawiły tę radość goryczą nowej niewoli, wyzysku i upokorzenia. Ziemie polskie niewłączone do Związku Sowieckiego były pod niemal całkowitą kontrolą Armii Czerwonej, stalinowskiego reżimu i kolaborantów Moskwy” – napisał prezydent.

Inicjatorem powstania pomnika było Stowarzyszenie Prawda i Pamięć i Stowarzyszenie Społeczno-Edukacyjne „Orzeł Biały-Strzelec”.

Tomasz Łępa