Mielec: Ocalić od zapomnienia…

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Dominika Miś

 

Grupa kilkunastu mielczan zebrała się na miejscu pochówku zamordowanych w marcu 1942 r. mieleckich Żydów. Zapomniany  teren  na działce przy zbiegu ulic Wspólnej i Świerkowej to miejsce , które trzeba przypomnieć mieszkańcom miasta  Mielca i przywrócić je na nowo  do pamięci,  zaznacza Izabela Sekulska inicjatorka przywracania pamięci o  wydarzeniach z marca 1942 roku.

Jedną z form przypomnienia o tym wydarzeniu jest przywrócenie  porządku na miejscach spoczynku mieleckich Żydów.

Podczas skromnych uroczystości na miejscu pochówku  udział wzięły także osoby  interesujące się historią Żydów w Mielcu, a także i uczniowie z Zespołu  Szkół Technicznych.

Przypomnijmy, Akcja Reinhardt to umowna nazwa operacji wysiedlenia Żydów z Generalnego Gubernatorstwa. Ta akcja właśnie rozpoczęła sie w Mielcu w dniu 9 marca 1942 r. Wtedy to mieleccy Żydzi (głównie kobiety i dzieci) zostali wysiedleni do obozów przejściowych do dystryktu lubelskiego a potem trafili do obozów zagłady w Bełżcu, Sobiborze, Treblince i Majdanku gdzie prawie wszyscy zginęli w komorach gazowych. Pozostała część (głównie mężczyźni) zostali deportowani do obozu w Pustkowie. Z Mielca Niemcy deportowali około 4500 osób czyli około połowy mieszkańców Mielca. W dalszych tygodniach i miesiącach 1942 r. Niemcy wysiedlali Żydów z pozostałych miejscowości.

 

Tomasz Łępa