Mielec: Rozmawiano o przyszłości ratownictwa medycznego
W Starostwie Powiatowym w Mielcu odbyło się spotkanie dotyczące kontraktowania usług ratownictwa medycznego na najbliższe lata.
Uczestniczyli w nim przedstawiciele organów samorządu terytorialnego, szpitali i stacji pogotowia ratunkowego z powiatów: mieleckiego, kolbuszowskiego, tarnobrzeskiego i stalowowolskiego. Wśród tematów jakie były poruszane to sposób funkcjonowania ratownictwa medycznego po 1 kwietnia 2019 roku.
Przypomnijmy, że w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, od 1 kwietnia 2019 r. obowiązywać będą nowe wojewódzkie plany działania systemu „Państwowe Ratownictwo Medyczne”, a także nowe umowy na udzielanie świadczeń przez zespoły ratownictwa medycznego (obecnie trwające umowy wygasną po 31 marca 2019 r.).
Nowe regulacje prawne określają nową definicję rejonu operacyjnego, który ma być tożsamy z rejonem działania dyspozytorni medycznej.
Na ternie województwa podkarpackiego działa 5 dyspozytorni medycznych: w Rzeszowie, Krośnie, Mielcu, Sanoku i w Przemyślu. Na Podkarpaciu, od 1 kwietnia 2019 r. może więc funkcjonować 5 rejonów operacyjnych w zakresie ratownictwa medycznego.
Samodzielna Stacja Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, z uwagi na posiadanie dyspozytorni, powinna być liderem jednego z takich rejonów operacyjnych. Uczestnicy spotkania ustalili, że przystąpią do kontraktowania usług ratownictwa medycznego w ramach konsorcjum (współrealizacji), którego podmiotem wiodącym będzie mieleckie pogotowie.
(Tomasz Łępa)