Mielec: 20-lecie Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC
Podczas uroczystości wyróżniono osoby szczególnie zasłużone dla mieleckiej strefy. Statuetki 'Za zasługi dla rozwoju SSE EURO-PARK MIELEC otrzymali:
Mariusz Błędowski,dyrektor Oddziału ARP S.A. w Mielcu w latach 1995-2014, Janusz Chodorowski, prezydent miasta Mielec 1994-2014, Edward Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu w latach 1993-1995, Klemens Ścierski, minister Przemysłu i Handlu w latach 1995-1996, Wiesław Pastuła, prezes WSK Mielec w latach 1993-1998, Teresa Korycińska, zca- Dyrektora Departamentu Instrumentów Wsparcia w Ministerstwie Gospodarki, Piotr Wojaczek, przewodniczący Konferencji Specjalnych Stref Ekonomicznych, prezes Katowickiej SSE oraz byli prezesi Zarządu ARP S.A.: Arkadiusz Krężel (1992-2006) i Wojciech Dąbrowski (2008-2014), Jerzy Szymczak, wiceprezes ARP S.A. w latach 1995-2000oraz byli członkowie Zarządu ARP S.A. :Anna Malewicz (1996-2006), Bronisława Kowalak(2002-2006), Andrzej Szortyka (2008-2012) i Euzebiusz Murawski pełnomocnik zarządu ARP S.A. ds. SSE w latach 1996-2005.
Uroczystość 20-lecia SSE EURO- PARK Mielec uświetniły pokazy lotnicze samolotów An-2, PZL 101 GAWRON, akrobacje szybowca i prezentacja Black Hawk.
(Tomasz Łępa)
Jak dodaje marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl powstanie 20 lat temu mieleckiej strefy to dobro dla Mielca:
Ponadto Agencja Rozwoju Przemysłu stwarza możliwość pozyskania partnerów naukowych i branżowych oraz oferuje komunikowanie dawców i biorców technologii za pomocą Platformy Transferu Technologii. Jak wspomina poseł Krystyna Skowrońska proces tworzenia strefy w Mielcu to wielka odwaga tych, którzy przy tym działali.
W tym roku Agencja Rozwoju Przemysłu już udzieliła 22 zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE EURO PARK Mielec, w tym 19 dla przedsiębiorstw z kapitałem polskim. Agencja oferuje inwestorom pakiet inwestycyjny, na który składa się m.in. oferta finansowa, lokalizacyjna z coraz bardziej ostatnio pożądanym wariantem 'pod klucz (build to suit), dobrze przygotowana infrastruktura komunikacyjna oraz dostępność wykwalifikowanych pracowników i ośrodków szkolno-naukowych. Strefy dobrze wpisały się w krajobraz Polski tłumaczy Zdzisław Gawlik:
Dzisiaj SSE EURO-PARK Mielec działa na terenie 5 województw w 28 lokalizacjach tzw. podstrefach. Nie sprawdziły się obawy, że strefa będzie przyciągać tylko obcy kapitał, bo na 160 przedsiębiorstw aż 120 to firmy z polskim kapitałem mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik
Sukcesy mieleckiej strefy to zasługa wielu środowisk: przedsiębiorców, parlamentarzystów, instytucji państwowych i przede wszystkim zawsze otwartych na współpracę władz samorządowych. Miniony okres to nie tylko czas nadziei ale też i walki – podkreśla były prezydent Mielca Janusz Chodorowski:
Plany rozwojowe spełniły się o wiele wcześniej niż zakładano tłumaczy dyrektor Oddziału ARP S.A. w Mielcu w latach 1995-2014 Mariusz Błędowski:
Ponad 7 miliardów złotych inwestycji, blisko 30 tysięcy utworzonych miejsc pracy, 320 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej- to wyniki pierwszej powstałej w Polsce Specjalnej Strefy Ekonomicznej SSE EURO-PARK MIELEC, która dziś obchodzi jubileusz 20 lat działalności.
– Jesteśmy w miejscu gdzie zaczęła się historia polskich stref ekonomicznych powiedziała Aleksandra Magaczewska, prezes Zarządu ARP S.A., witając zgromadzonych gości. Jak zaznacza zarządzający Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Mielcu Dyrektor Krzysztof Ślęzak, był to projekt eksperymentalny: