Mielec: Triduum Sacrum.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Dominik Siatrak

Obecnie uroczystości wielkanocne rozpoczynają się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Punkt kulminacyjny osiągają w Wigilię Paschalną, a kończą się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. 

(tł)

Wielki Tydzień, którego częścią jest Triduum Paschalne, był obchodzony dopiero od IV wieku, a samo Triduum Paschalne zastąpiło Triduum Sacrum, obchodzone do 1929 roku. Pierwsi chrześcijanie świętowali Misterium Paschalne co tydzień podczas niedzielnej Eucharystii, ale już św. Augustyn, opisując zwyczaje z przełomu IV i V wieku, mówił o Świętym Triduum, a mianowicie o dniu śmierci Chrystusa, jego odpoczynku w grobie i jego Zmartwychwstaniu w Noc i Dzień Niedzieli Paschalnej. W czasach Amalariusza z Mesu, w IX wieku, przyjęto rozpoczynanie Triduum Paschalnego już w Wielki Czwartek. Reforma posoborowa wróciła do pierwotnego zwyczaju obchodzenia Triduum Paschalnego, przywracając centralne miejsce Nocy Paschalnej. Jak podkreśla ks. Marek Synowiec, z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu, liturgie tegoż okresu obfituje w różnorodne symbole liturgiczne.

Dziś Wielki Czwartek i początek obchodów Triduum Paschalnego, tj. męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Od tego dnia Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w historii świata: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie. Oprócz Mszy Wieczerzy Pańskiej, Triduum obejmuje liturgię Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz liturgię Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna się w sobotę po zachodzie słońca. Centrum tych dni stanowi liturgia Wigilii Paschalnej. Okres Wielkiego Postu miał za zadanie przygotować chrześcijan na przeżywanie Świąt Wielkanocnych. Mówi ks. Stanisław Olszak, z parafii św. Mateusza w Mielcu: