Mielec: Joszko Broda i ludowe kolędy.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Koncert kolędowy był szansą znalezienia źródła inspiracji w często porzuconej, niedocenionej i zapomnianej kulturze ludowej. Organizatorami wydarzenia muzycznego byli Prezydent Miasta Mielca i Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu.
(Tomasz Łępa)
Muzykowi towarzyszył zespół Dzieci z Brodą. Początki zespołu to rok 1998, kiedy Joszko zaczął angażować dzieci do swojego kolędowego zespołu o nazwie 'Kolędy z Brodą”. Pomysł wspólnego kolędowania doceniła Telewizja Polska i zaproponowała w roku 2000 nagranie teledysku do kolędy 'Śliczna Panienka”. Przedsięwzięcie to zainspirowało Joszka i Deborę Brodów do stworzenia zespołu dziecięcego.

Gościem muzycznym tegorocznego koncertu Kolędowanie z Gwiazdami jaki odbył się w Mielcu, w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy był muzyk, multiinstrumentalista Joszko Broda wraz z Dziećmi z Brodą. Urodzony w Istebnej, wsi położonej w Beskidzie Śląskim od najmłodszych lat, podpatrywał mistrzów muzyki źródłowej: ojca – muzyka Józefa Brodę, a także grającego na instrumentach beskidzkich Jana Sikorę 'Gajdosza”, zdobywając niepowtarzalny warsztat gry na wielu instrumentach ludowych. Muzyka źródłowa, która powstała w kręgu kulturowym Karpat, stanowi naturalne i wciąż bijące źródło inspiracji Joszka Brody. Koncert kolędowy był spotkaniem z kulturą, w której Joszko się wychował. Koncert wzbogaciły niezwykłe, archaiczne instrumenty – drumla, rogi zwierzęce, trombita prawie czterometrowej długości, fujara sałaska, okaryna, liść, słomki, trzcina, gajdy – towarzyszące góralskim pasterzom, a zarazem kolędnikom, od wielu wieków. Nie zabrakło też i kolęd, tych całkowicie zapomnianych