Mielec: Tym razem była to LALKA.
A dla przypomnienia, Bolesław Prus, właśc. Aleksander Głowacki (1847-1912) to polski powieściopisarz, pozytywistyczny nowelista i publicysta. Swój debiut pisarski Prus miał w 1864 roku w 'Kurierze Niedzielnym'. Stanowiły go korespondencje. W 1872 roku zamieścił w 'Niwie' artykuł popularnonaukowy o elektryczności. W 1875 roku rozpoczął na łamach 'Tygodnika Warszawskiego' cykl 'Kronik Tygodniowych'. Stał się cenionym publicystą. W czasopismach z którymi współpracował ukazywały się felietony, nowele, opowiadania i powieści. Wiele z nich było publikowanych w wydaniach książkowych. Najsłynniejsze powieści Bolesława Prusa to 'Lalka', 'Emancypantki', 'Placówka' i 'Faraon'.
(Tomasz Łępa)
Zapytaliśmy również uczestników narodowego czytania, jakie ostatnio przeczytali książki. Odpowiedzi były różne.
Fragmenty powieści czytali dyrektorzy szkół, nauczyciele, przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca Chorzelowiacy, czytelnicy, a także sami samorządowcy. Wśród nich był Jan Kołodziej, przewodniczący gminy Mielec.
'Lalka' Bolesława Prusa, tą lekturą para Prezydencka promowała czwartą edycję Narodowego Czytania. Przypomnijmy, rok 2012 należał do 'Pana Tadeusza, w 2013 czytano dzieła Aleksandra Fredry. W roku ubiegłym ożyły stronice Trylogii Henryka Sienkiewicza. Do tegorocznej akcji, jak i wcześniejszych, włączyły się filie Biblioteczne Gminy Mielec. Czytanie 'Lalki odbyło się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Trześni. Mówi dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie Dorota Kieraś – Jędrychowska