Mielec: VIII TRIENNALE POLSKIEGO RYSUNKU WSPÓŁCZESNEGO LUBACZÓW 2014

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Aneta Bochnak

Zapraszamy na wystawę

VIII  TRIENNALE  POLSKIEGO RYSUNKU WSPÓŁCZESNEGO LUBACZÓW 2014

Wernisaż:

14 maja 2015 godz. 18.30

Galeria Domu Kultury SCK w Mielcu

Ogólnopolski konkurs Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego organizowany jest przez Muzeum Kresów w Lubaczowie od 1993 r. Od początku jego celem jest prezentacja procesów i zjawisk zachodzących w polskiej sztuce współczesnej. Za ich nośnik wybrano rysunek, jako jedną z najbardziej przejrzystych  form wyrazu artystycznego.

W 2014 r. w VIII edycji konkursu wzięło udział 425 prac 160 autorów, spośród których, komisja konkursowa w składzie: prof. Grzegorz Bienias z ASP w Krakowie, prof. Piotr Kielan rektor ASP we Wrocławiu, prof. Leszak Mądzik z KUL, prof. Apoloniusz Węgłowski z ASP w Warszawie, przewodniczącym była pani Louiza Karapidakis z Aten, historyk sztuki oraz Stanisław P. Makara, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie i kurator konkursu, wyłoniła 100  prac 65 autorów do wystawy pokonkursowej, a wśród nich laureatów.

 

 

 

 

W VIII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego – Lubaczów 2014 Grand Prix za zestaw prac „Akt I”, „Akt II”, „Akt III” zdobył Kamil Pieczykolan z Wrocławia. I Nagrodę otrzymał Sławomir Grabowy z Gdańska za „List do pani Bożeny Kowalskiej”. II Nagrodę przyznano Joannie Janowskiej-Augustyn z Wieliczki za tryptyk pt.: „Miłość ”. III Nagrodę zdobyła Ita Haręza z Łodzi za zestaw prac „Ciało własne 2” i „Ciało własne 3”. Oprócz tego wyróżnienia honorowe otrzymali: Teresa Adamowska, Cyprian Biełaniec,  Michalina Cieślikowska-Kulmatycka, Łukasz Gierlak, Izabela Kita,  Agnieszka Majak, Michał J. Wielowiejski, Tomasz Świerbutowicz.

Początki kolekcji rysunku współczesnego w lubaczowskim muzeum sięgają lat 60. XX w. W latach 80. XX w., kiedy placówka zostało upaństwowiona, postawiono na rozwój zbiorów nie tylko w dziedzinie historii i sztuki regionu, ale podjęto próbę tworzenia kolekcji sztuki współczesnej wychodzącej poza ramy miejscowej tradycji. Zdecydowano się na organizację ogólnopolskiego konkursu rysunku w formie triennale, z którego część prac (prace nagrodzone i wyróżnione) miały wzbogacać zbiory muzeum.

 

W ośmiu dotychczasowych edycjach konkursu organizowanych w latach 1993-2014 wzięło udział 1831 uczestników, którzy zaprezentowali kolejnym komisjom konkursowym 5076 prac reprezentujących współczesne rozumienie i poszukiwania w dziedzinie rysunku będącego podstawą każdej kreacji artystycznej.