Mielec: Więcej budek lęgowych dla ptakow to mniej komarów.
Jednym z najbardziej pożądanych mieszkańców mieleckich budek lęgowych jest jerzyk, którego od wielu innych ptaków odróżnia to, że niemal całe swoje życie spędza w powietrzu: w czasie lotu potrafi nawet spać. Tak intensywny tryb życia sprawia, że jerzyki potrzebują dużo pokarmu. Jeden ptak tego gatunku potrafi dziennie zjeść kilka tysięcy owadów. Także komarów.
(Tomasz Łępa)
Prezydent podkreśla, że do akcji zainicjowanej przez samorząd miasta włączają się lokalne firmy, które zapowiadają fundowanie kolejnych budek.
Pół tysiąca budek lęgowych dla ptaków.zainstaluje w ciągu najbliższych kilku tygodni młodzież mieleckich szkół.
Akcja ta to nie tylko edukacja przyrodnicza, ale również próba naturalnego rozwiązania letniego problemu z komarami.
Do końca lutego firma wyłoniona w postępowaniu ofertowym dostarczy do Urzędu Miejskiego 500 budek lęgowych dla ptaków. 380 z nich będzie skonstruowanych z myślą o małych, a 120 o większych ptakach. Budki przekazane zostaną młodzieży, która po dokładnym zapoznaniu się ze zwyczajami ptactwa, we współpracy ze specjalistami znajdzie lokalizacje dla ptasich domków. Dzięki takiemu działaniu młodzi mielczanie będą mogli poznać środowisko i zwyczaje ptaków.
Prezydent Mielca Daniel Kozdęba podkreśla, że nie sposób jednak pominąć jeszcze jednej, niezwykle ważnej kwestii instalacji budek lęgowych: