Połaniec: Piknik historyczny z Towarzystwem Kościuszkowskim.
7 maja w Połańcu na Kopcu Kościuszki odbędzie się piknik historyczny zorganizowany przez Towarzystwo Kościuszkowskie wraz z Enea Elektrownią Połaniec S.A.
O szczegółach mówi Gość Radia Leliwa – prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego Radosław Matusiewicz:
Wydarzenie historyczne realizowane będzie przez Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu w ramach projektu „ENEA dla historii” i stanowić będzie niejako „część historyczną” Dni Połańca.
Piknik historyczny odbędzie się w sobotę 7 maja na Kopcu Kościuszki. Stowarzyszenie w ramach projektu „ENEA dla historii” zorganizuje obóz wojsk kościuszkowskich, w którym będzie można zobaczyć jak wyglądało życie żołnierzy na przełomie XVIII i XIX wieku. Odwiedzający oprócz ciekawostek dotyczących historii miasta będą mogli sprawdzić się w musztrze kosą lub karabinem. Nie zabraknie też ciekawych zabaw dla najmłodszych, którzy zjawią się w tym dniu na Kopcu.
Cała impreza będzie nawiązywała do kilku ważnych dat i wydarzeń. Najważniejsze to oczywiście ogłoszenie Uniwersału Połanieckiego w dniu 7 maja 1794 r. co zostanie przedstawione w formie krótkiej scenki. Jako, że rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Józefa Wybickiego, w obozie odbędzie się też inscenizacja historii powstania Mazurka Dąbrowskiego.
Przedstawi go młodzież z grupy teatralnej „Maska” działającej przy połanieckim Centrum Kultury.
Na początku maja przypadają jeszcze dwie ważne rocznice związane z Epoką Napoleońską. 7 maja 1763 r. urodził się książę Józef Poniatowski, a 5 maja 1821 r. zmarł cesarz Napoleon. Te dwie postacie również znajdą miejsce w połanieckim wydarzeniu. Projekt z Enea będzie stanowił część historyczną organizowanych przez miasto Dni Połańca.
Projekt Enea dla historii to nie tylko to majowe wydarzenie. Połaniec nazywany jest nie tylko Grodem Kościuszki, ale również Miastem Energetyków. Dlatego też Towarzystwo Kościuszkowskie zbierze materiały i przygotuje film/prezentację pt. 50 lat Miasta Energetyków. Zdjęcia w nim zaprezentowane będą przedstawiały widok Połańca z lat 70,80 i 90-tych oraz zdjęcia budowy elektrowni i tzw. Nowego Połańca.