Region: Dostępność Plus w Olchowcu
W Olchowcu gm. Dukla podsumowano część programu Dostępność Plus dotyczącego turystyki dla niepełnosprawnych, a także tworzenia ścieżek turystycznych przez GOPR dla osób niewidomych i niedowidzących w ramach konkursów ogłaszanych przez samorząd województwa podkarpackiego.
Miejsce nie było przypadkowe ponieważ właśnie to w Olchowcu powstała pierwsza tego typu ścieżka w Polsce pod nazwą „Zobaczyć Beskid Niski – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją”.
Mówi Krzysztof Szczurek, naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR.
Wytyczona ścieżka o długości 4,5 km w Beskidzie Niskim została wyposażona w 18 urządzeń ułatwiających przybliżenie otoczenia dla osób niewidomych i niedowidzących. Ścieżka rozpoczyna się w centrum wsi w Olchowcu.
Mówi marszałek podkarpacki Władysław Ortyl.
Obecnie w Polsce szlaki przystosowane dla osób niepełnosprawnych występują sporadycznie (m.in. w Karkonoszach, Górach Stołowych czy Górach Suchych, w Sudetach). Praktycznie nie ma żadnych dla osób niewidomych. Turystyka osób niepełnosprawnych w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać.
Za realizację i wdrażanie programu Dostępność Plus przez 5 lat odpowiada sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Kolejne dwie ścieżki, które powstały w ramach tego projektu to: „Zobaczyć Bieszczady – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją” wyposażona jest w 15 urządzeń ułatwiających przybliżenie otoczenia dla osób niewidomych i niedowidzących oraz „Zobaczyć Solinę – również ścieżka turystyczna również z audiodeskrypcją. Ostatni szlak został wytyczony w Ustrzykach Dolnych na Paśmie Żukowa i wyposażony został w 11 urządzeń, znaczników totupoint.
Na wytyczonej trasie znajduje się m.in. szybowisko oraz wieża na Holicy. Innowacją przy trzeciej ścieżce „Zobaczyć Solinę” są rowery – tandemy, z których będą mogły korzystać osoby z niepełnosprawnością wzroku wraz z przewodnikiem.
Tomasz Łępa