Sandomierz: 190 rocznica wybuchu powstania listopadowego – porucznik Ignacy Marynowski przywracany pamięci.
W 190 rocznicę wybuchu powstania listopadowego na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu odbyły się symboliczne uroczystości na mogile porucznika Ignacego Marynowskiego – uczestnika powstania listopadowego i styczniowego.
Organizatorem obchodów był poseł Marek Kwitek:
Wartę honorową przy grobie powstańca pełnili żołnierze 102 sandomierskiego batalionu lekkiej piechoty wchodzącego w skład 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W symbolicznej uroczystości wziął udział komendant Garnizonu Sandomierz 3. Batalionu Radiotechnicznego kapitan Krzysztof Oszczudłowski:
W uroczystości wzięli udział także radny miejski Marek Strugała i radny powiatowy Krzysztof Kandefer.
Grób Ignacego Marynowskiego oraz tablica poświęcona jego pamięci znajduje się na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu. Jak dodaje poseł Marek Kwitek, na sandomierzanach spoczywa moralny obowiązek zadbania o to miejsce pamięci:
Ignacy Marynowski z chwilą wybuchu powstania listopadowego przybył z Galicji do Kongresówki i był jednym z organizatorów Pułku Jazdy Sandomierskiej, w której służył jako porucznik. Ranny w bitwie pod Puławami, dostał się do niewoli i został zesłany na Syberię. Po dwóch latach powrócił do kraju i nabył majątek w Otoce w powiecie sandomierskim, ale z chwilą wybuchu powstania styczniowego wraz z trzema synami po raz kolejny podjął walkę z rosyjskim zaborcą. Walczył w oddziale Dionizego Czachowskiego. Aresztowany przez Moskali trafił do więzienia w sandomierskim Zamku, gdzie w trakcie brutalnego śledztwa zmarł w wieku 63 lat.
Joanna Sarwa