Sandomierz: Literackie premiery z okazji Dnia Języka Ojczystego.
Spotkaniem z trzema sandomierskimi autorami uczci Sandomierz Dzień Języka Ojczystego.
Mówi kierownik referatu kultury, promocji, sportu i turystyki sandomierskiego Urzędu Miasta Katarzyna Knap-Sawicka:
Wydarzenie odbędzie się online na fanpagu „Sandomierz Królewskie Miasto”.
Początek spotkania dziś o godz. 16.00 na profilu facebookowym „Sandomierz – Królewskie Miasto”.
Bohaterami spotkania będą: dr Roman Chyła, historyk, o publikacji opracowanej z prof. Feliksem Kirykiem pt. „Kazimierz Wielki i Sandomierz”, Maciej Płaza, sandomierzanin zdobywca Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Europy Środkowo-Wschodniej Angelus o swojej nowej powieści „Golem” i Michał Śmielak, sandomierzanin, o swojej debiutanckiej powieści „Znachor”.
Spotkanie poprowadzi Grażyna Szlęzak-Wójcik
dr Roman Chyła
Rodowity sandomierzanin, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Jadwigi Królowej w Sandomierzu. Jest absolwentem kierunku historia na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i kultury w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. W swojej macierzystej uczelni w 2007 roku ukończył także studia doktoranckie, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych.
Jest autorem licznych publikacji m. in. „Sandomierz i okolice w prawdzie historycznej, legendzie i ciekawostce” i „Sandomierz i zabytkowe sąsiedztwa”.
W swoim dorobku naukowym Roman Chyła ma również pierwszą monografię miasta Zawichostu i współautorstwo monumentalnej monografii Ożarowa i gminy Ożarów, której redaktorem jest jego Mistrz, wybitny znawca dziejów Sandomierszczyzny, prof. dr hab. Feliks Kiryk. Wraz z Panem profesorem jest również współautorem najnowszej publikacji „Kazimierz Wielki i Sandomierz”.
Roman Chyła otrzymał tytuł Sandomierzanina Roku 2019.
Maciej Płaza
Prozaik, tłumacz, literaturoznawca. Sandomierzanin z pochodzenia, mieszkający w Poznaniu. Autor powieści „Skoruń”, „Robinson w Bolechowie” i „Golem” oraz monografii „O poznaniu w twórczości Stanisława Lema”.
Za swoją twórczość literacką i translatorską wyróżniony m.in. Nagrodą Fundacji im. Kościelskich, Nagrodą Literacką Gdynia, Nagrodą Europy Środkowo-Wschodniej Angelus, Nagrodą „Literatury na Świecie” i nominacją do Nagrody Nike.
Michał Śmielak
Rocznik ’79. Sandomierzanin z krwi i kości, tutaj się wychował, wykształcił i z tym miastem związał swoje losy. Działa w sandomierskich grupach: Teatr Ognia „Bohema” oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Sarmata”. Jest także współzałożycielem Bike Equipa Sandomierz.
Czytelnikom przedstawił się opowiadaniem „Ostatni” w Antologii „Gladiatorzy” wydanej w 2020 roku przez Fabrykę Słów. 18 marca 2021 roku ukaże się jego debiutancki kryminał pt. „Znachor”. Czytelnik może spodziewać się głównie kolejnych kryminałów i thrillerów, gdyż autor zaczynając pisać jakąkolwiek nową książkę szybko wypełnia ją mrocznymi historiami śmierci i mordów, niezależnie od początkowego założenia. Z miłości do swojego miasta stara się umieścić w nim choć część akcji w każdej kolejnej książce.
Joanna Sarwa