Sandomierz: Muzeum Diecezjalne na stulecie bitwy warszawskiej.
Dziś przypada setna rocznica śmierci księdza Ignacego Skorupki – kapelana Wojska Polskiego, który poległ w czasie bitwy warszawskiej. Dwudziestosiedmioletni kapłan zginął od postrzału kulą w głowę w czasie udzielania żołnierzowi ostatniego namaszczenia. Śmierć ks. Skorupki stała się jednym z symboli bitwy warszawskiej. Pamiątkę po tej postaci można oglądać w sandomierskim Muzeum Diecezjalnym, które posiada w swoich zbiorach różnorodne pamiątki i symbole odnoszące się do dziejów ojczystych.
Mówi kustosz Urszula Stępień:
Wśród ofiarowanych przez ks. Jana Wiśniewskiego darów znalazł się brewiarz księdza Ignacego Skorupki z autografem: ‚Ks. Skorupka z Warszawy’. Brewiarz przechowywany był w ‚Muzeum pamiątek narodowych’, które ks. Wiśniewski urządził na piętrze plebanii w Borkowicach, gdzie był proboszczem od 1913 r. do swej śmierci w 1943 r.
Na jednej z kart ofiarodawca pozostawił następującą adnotację: ‚Część brewiarza Księdza Ignacego Skorupki, bohatera narodowego poległego 15 VIII 1920 r. pod Radzyminem w obronie stolicy i Polski, otrzymałem 14 XII 1934 r. od jego przyjaciela i mojego ks. Mieczysława Węglewicza, radomianina, byłego profesora Seminarium Warszawskiego, prefekta szkół, zaś obecnie Kanonika Kapituły Warszawskiej. Jest to wielka pamiątka narodowa’.
Muzeum Diecezjalne czynne jest w sezonie letnim od wtorku do soboty w godzinach 9.00 – 16.30 a w niedziele i święta w godzinach 13.30 – 16.30.
Joanna Sarwa