Sandomierz: Od pięciu lat wspierają osoby w kryzysie psychicznym.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu działa już 5 lat.

To pierwsza placówka w województwie świętokrzyskim, która powstała w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Program ten ruszył w 2018 roku.

Mówi kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu Renata Mirowska-Masternak:

Te pięć lat potwierdziło, jak bardzo takie miejsca są potrzebne:

Leczenie psychiatryczne w takim ośrodku jest bardziej dostępne a pacjenci z problemami psychicznymi otrzymują kompleksowe wsparcie w bliskim sobie środowisku, co w takich przypadkach jest bardzo ważne.

Centrum Zdrowia Psychicznego mieści się w nowym budynku na terenie kompleksu Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu. W pawilonie swoją siedzibę ma dzienno-ambulatoryjno-środowiskowa część Centrum. Wszystkie usługi znajdują się w jednym miejscu. Mieszczą się tutaj: oddział dzienny psychiatryczny, punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny, rejestracja, poradnia, siedziba Zespołu Leczenia Środowiskowego, Klub Pacjenta, a nawet kawiarnia.

Centrum obsługuje pacjentów z terenu powiatu sandomierskiego i opatowskiego.

 

Sandomierskie Centrum Psychiatrii – Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny

Punkt Zgłoszeniowo-oordynacyjny to największa nowość w systemie leczenia psychiatrycznego, znacząco ułatwiająca dostępność świadczeń.

PZK jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 800–1800 w budynku Sandomierskiego Cenrum Psychiatrii.
Kontakt telefoniczny – nr tel. 798 913 661. Adres email: czp@sand.pl

W Punkcie Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym dyżuruje pracownik medyczny (psycholog, psychoterapeuta lub pielęgniarka), który udziela informacji o sposobie rozwiązania zgłoszonych problemów ze zdrowiem psychicznym.

Osoby zgłaszające się mają sporządzany indywidualny plan terapii i zdrowienia z ustaleniem terminu wizyty lekarskiej.( w przypadkach pilnych nie później niż 72 godz. po zgłoszeniu). Mogą otrzymać wsparcie psychologiczne lub zostać skierowane do adekwatnych do ich problemów jednostek.

Rodziny i bliscy osób potrzebujących pomocy mogą otrzymać informację o sposobie załatwienia niezbędnych świadczeń –również z zakresu pomocy społecznej.