Sandomierz: Przegląd filmów „Świat w obiektywie Stanisława Szwarc-Bronikowskiego”.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Przegląd filmów „Świat w obiektywie Stanisława Szwarc-Bronikowskiego” to jeden z elementów programu obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego celem jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

W tym roku temat Europejskich Dni Dziedzictwa brzmi „Moja droga”! Wykorzystując motyw drogi, sandomierskie Muzeum będzie zapraszać do podróży po polskiej kulturze i historii, zachęcać do znalezienia własnej ścieżki w poznawaniu lokalnego dziedzictwa, a także odkrywania turystycznych szlaków łączących zabytki i miejsca będące świadectwem ważnych wydarzeń historycznych.

Mówi kustosz w dziale etnograficznym Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Iwona Łukawska:

Przegląd filmów „Świat w obiektywie Stanisława Szwarc-Bronikowskiego” rozpocznie się w sobotę (19 września) o godzinie 10 00 w Zamku Królewskim w Sandomierzu i potrwa do 12 45.

Joanna Sarwa

 


Program Przeglądu Filmów „Świat w obiektywie Szwarc-Bronikowskiego”

Wydarzenie zorganizowane w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2020

Organizator: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Miejsce: Sala widowiskowa sandomierskiego zamku

Termin: 19 września 2020; godz. 10.00 – 12.45

10.00-10.10 Otwarcie przeglądu przez Dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu – dra Dominika Kacpra Płazę

10.10-10.20 Życiowa droga Stanisława Szwarc-Bronikowskiego – Iwona Łukawska, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

10.20-10.46 „Synowie ludożerców”, 1969, Stanisław Szwarc-Bronikowski, Karol Monik – realizacja; Stanisław Szwarc-Bronikowski, Janusz Wolniewicz – zdjęcia (czas 25:33)

Film z pierwszego etapu podróży Stanisława Szwarc-Bronikowskiego i Janusza Wolniewicza po Nowej Gwinei – drugiej co do wielkości wyspy świata, położonej w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Melanezji. Dokumentuje pobyt podróżników w Port Moresby – stolicy państwa Papui-Nowej Gwinei oraz w wioskach papuaskich potomków łowców głów – Guari Bari, Kamba Ramba, Tabunum. Ukazuje życie codzienne rdzennych mieszkańców wyspy, archaiczne wierzenia i obyczaje plemienne, bogactwo lokalnej fauny i flory.

10.46-10.55 Wspomnienie o Stanisławie Szwarc-Bronikowskim

10.55-11.24 „W chmurach i piórach”, 1969, Stanisław Szwarc-Bronikowski – scenariusz, realizacja, zdjęcia (czas 28:23)

Film z drugiego etapu podróży Stanisława Szwarc-Bronikowskiego i Janusza Wolniewicza po Nowej Gwinei. Dokumentuje życie codzienne, dawne zwyczaje i obrzędy plemienne rdzennych mieszkańców wyspy oraz pracę polskich misjonarzy.

11.24-11.30 Wspomnienie o Stanisławie Szwarc-Bronikowskim

11.30-12.05 „Gasnące Mity” – 1. odcinek cyklu filmów dokumentalnych pt. „Testament Wieków”, 1996, Stanisław Szwarc-Bronikowski – narracja (czas 34 min.)

Stanisław Szwarc-Bronikowski zafascynowany historią swoich rodzinnych stron – Sandomierszczyzny, stara się rozwikłać zagadkowe legendy związane z tym regionem oraz zapoznać się z ciekawymi odkryciami archeologicznymi. Pomagają mu w tym archeolodzy – m.in. prof. dr hab. Andrzej Buko z Instytutu Archeologii i Etnografii Polskiej Akademii Nauk i Józef Ścibior – ówczesny pracownik Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

12.05-12.10 Wspomnienie o Stanisławie Szwarc-Bronikowskim

12.10-12.39 „Sygnały w Mroku” – 2. odcinek cyklu filmów dokumentalnych pt. „Testament Wieków”, 1997 r. Stanisław Szwarc-Bronikowski – scenariusz, komentarz i realizacja (czas 29 min.)

Stanisław Szwarc-Bronikowski odwiedza z ekipą filmową najciekawsze stanowiska archeologiczne z epoki paleolitu, mezolitu i neolitu, znajdujące się na terenie naszego kraju. Dziennikarz prowadzi rozmowy z naukowcami m.in. archeologami i genetykami, prezentuje cenne znaleziska oraz najnowsze teorie i hipotezy na temat najstarszych śladów obecności człowieka w Polsce.

12.40-12.45 Zakończenie przeglądu