Sandomierz: Rusza 17. Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Rusza 17. Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu – edycja hybrydowa.

Już dziś organizatorzy zapraszają na jego pierwszą, stacjonarną, odsłonę. Wydarzenia online potrwają natomiast do końca roku.

Mówi Katarzyna Knap Sawicka – kierownik referatu kultury, promocji, sportu i turystyki w Urzędzie Miasta w Sandomierzu:

Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych jest świętem kina i wybitnych osobowości. Jego ideą jest upowszechnianie ambitnych wydarzeń, filmów, promowanie wiedzy na temat dokonań polskiej i światowej kinematografii, które konkurują z propozycjami komercyjnymi, stymulują do życia w działaniu, twórczego i aktywnego odbioru. Ukazuje je w perspektywie europejskiej tradycji i kultury, tworząc zarazem przestrzeń do wymiany myśli, dialogu między twórcami i odbiorcami.

Ważną misją Festiwalu jest edukacja. W jego trakcie odbywają się warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży „Filmowe Ogrody Wyobraźni”, studenci Uniwersytetu Warszawskiego redagują festiwalową „Gazetę NieZwykłą” oraz realizują Kronikę Filmową. Studenci Akademii Sztuk Pięknych biorą udział w konkursie na plakat. Młodzież z Liceum Plastycznego zapewnia oprawę plastyczną festiwalu i organizuje performatywne akcje artystyczne z udziałem widzów w przestrzeni Starego Miasta.

– Od początku wiedzieliśmy, że nie możemy odpuścić, że Festiwal musi się odbyć! – mówi Katarzyna Kubacka-Seweryn, pomysłodawczyni, dyrektor i producentka Festiwalu. – Początkowo myśleliśmy o wersji on-line, jednak kiedy tylko pojawiła się taka możliwość, zaczęliśmy szukać szerszej formuły. Przecież esencją naszego Festiwalu są spotkania: mamy je nawet w nazwie! I chociaż można je organizować on-line, jednak nic nie zastąpi spotkania w realu, w rzeczywistości.

Zaostrzone procedury związane z epidemią koronawirusa wymusiły wiele zmian. Dlatego tegoroczna edycja Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych, będzie miała nową formułę – hybrydową. Oznacza to, że większość działań: projekcje, spotkania, dyskusje, a nawet wystawy – odbędzie się w sieci. Przeniesienie ich w przestrzeń internetu pozwoli na udział dużo większej widowni, także tych, którzy mieszkają w odległych miejscach (nawet za granicą) i fizycznie nigdy do Sandomierza nie dotarli. Festiwal w wersji online będzie dużo pojemniejszy, oprócz warsztatów i spotkań, które będą pojawiać się na stronie i w kanałach społecznościowych Festiwalu, pokazy filmowe będą odbywać się aż do grudnia na platformie mojekino.pl.
Tych, którzy do Sandomierza dotrą między 3 a 6 lipca, organizatorzy zapraszają do udziału w wydarzeniach na żywo. Jest ich o wiele mniej niż w poprzednich edycjach, odbędą się one zgodnie z zaostrzonymi procedurami postępowania w czasie pandemii.

Jak co roku Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych zadbał o widzów w każdym wieku: w trakcie czterech dni odbędą się m.in. warsztaty filmowe dla dzieci, pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych oraz debiutów ze Studia Munka, spotkania z Januszem Majewskim, Jerzym Bralczykiem i Łukaszem Śródką, a na finał koncert z okazji 70. urodzin Jacka Cygana z udziałem jego samego oraz gwiazd filmu i estrady.
W tym roku każdy może zostać Patronem Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych za pomocą strony www.patronite.pl/FestiwalNieZwykly

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM 17. FESTIWALU FILMÓW-SPOTKAŃ NIEZWYKŁYCH
3-6 lipca 2020 w Sandomierzu
3 lipca, piątek
16.00 Galeria Widnokrąg FILMOWE OGRODY WYOBRAŹNI – ZAPROŚ DZIADKÓW I RODZICÓW DO KINA!
autorski pokaz filmów animowanych Joanny Jasińskiej Koronkiewicz „Apolejka i jej osiołek”, „Len”, „To pewna wiadomość”, „O psach i kotach”

19.00 Galeria Widnokrąg ŻYDOWSKĄ W KIERUNKU WIDNOKRĘGU
projekcje festiwalu partnerskiego – filmy nominowane do Nagród Światowego Festiwalu Filmów Niezależnych GRAND OFF
21.00 Dziedziniec Zamku Królewskiego KINO PLENEROWE
„Powrót Bena”, reż. P. Hedges

4 lipca, sobota
12.00-14.00 Galeria Widnokrąg FILMOWE OGRODY WYOBRAŹNI
Warsztaty filmowo-muzyczne dla dzieci.
14.00 Kino Starówka ZAPROŚ DZIADKÓW I RODZICÓW DO KINA!
„Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”, reż. Stanisław Dulz, Władysław Nehrebecki, Wacław Wajser, Bronisław Zeman. Po filmie z zachowaniem wymaganego dystansu organizujemy na świeżym powietrzu familijne rysowanie ulubionych postaci filmowych.
16.00 BWA Finisaż wystawy plakatów studenckich z prowadzonej przez dr Katarzynę Stanny Pracowni Obrazowania dla Mediów Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie
17.00 Kino Starówka DEBIUTY – STUDIO MUNKA PREZENTUJE
„Home Sweet Home”, reż. Agata Puszcz, „19.91”, reż. Emilia Śniegoska, „Ondyna”, reż. Tomasz Śliwiński
19.00 Galeria Widnokrąg ŻYDOWSKĄ W KIERUNKU WIDNOKRĘGU
pokaz filmu „Ostatni klezmer”, reż. Janusz Majewski, spotkanie autorskie z Reżyserem NieZwykłym
21.00 Dziedziniec Zamku Królewskiego KINO PLENEROWE
„Nauka spadania”, reż. Pascal Chaumeil oraz „Bilet na księżyc”, reż. Jacek Bromski

5 lipca, niedziela
12.00-14.00 Galeria Widnokrąg FILMOWE OGRODY WYOBRAŹNI
Warsztaty filmowo-muzyczne dla dzieci.
13.00 Dom Długosza DZIECI DZIECIOM. GOŚCIE DZIECIOM
„Sewernocka niezwykła” LIVE (obejrzyj też na FB)
14.00 Dom Długosza
Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i promocja jego nowej książki „Do domu!!!”
17.00 Kino Starówka
projekcje festiwalu partnerskiego – filmy nominowane do Nagród Światowego Festiwalu Filmów Niezależnych GRAND OFF
19.00 Galeria Widnokrąg ŻYDOWSKĄ W KIERUNKU WIDNOKRĘGU
pokaz filmu „W absolutnej ciszy”, reż. Łukasz Śródka, spotkanie autorskie z reżyserem
6 lipca, poniedziałek
12.00-14.00 Galeria Widnokrąg FILMOWE OGRODY WYOBRAŹNI
Warsztaty filmowo-muzyczne dla dzieci
17.00 Kino Starówka DEBIUTY – STUDIO MUNKA PREZENTUJE
„Moje serce”, reż. Damian Kocur, „Re-cycle”, reż. Mateusz Lenart, „Koniec sezonu”, reż. Stanisław Cuske, „Marcel”, reż. Marcin Mikulski
20.30 Dziedziniec Zamku Królewskiego
KOCHAM SIĘ W ŻYCIU… JAK W KINIE. Urodzinowy koncert Przyjaciół dla Jacka Cygana.

Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych on-line
lipiec-grudzień 2020
Na platformie internetowej mojekino.pl powstanie specjalna przestrzeń dla Festiwalu. Oprócz projekcji filmowych odbywać się tam będą transmisje debat z wybitnymi osobowościami oraz spotkania autorskie, rozmowy, dyskusje. polemiki…
Więcej informacji na stronie www.facebook.com/festiwalniezwykly