Sandomierz: Stare gatunki i odmiany zbóż na wystawie w Mokoszynie.
Wystawę prezentującą stare gatunki i odmiany zbóż można oglądać w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu-Mokoszynie.
Organizatorem Wystawy jest Dział Innowacji w Rolnictwie Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie we współpracy z Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowym Instytutem Badawczym (IHAR-PIB) w Radzikowie.
Podczas wystawy można zapoznać się z odmianami tradycyjnymi i regionalnymi, które dostępne są w Banku Genów IHAR-PIB w Radzikowie – jednym z największych Banków zasobów genowych w Europie, w którym przechowuje się nasiona 78 tysięcy odmian, linii hodowlanych i populacji miejscowych.
Wystawa prezentuje 52 odmiany pradawnych gatunków pszenicy jęczmienia i owsa. Mówi dyrektor sandomierskiego „Rolnika” Alicja Szatan:
Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja Piotra Witczaka –kierownika Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, który mówił o znaczeniu dawnych gatunków i odmian roślin uprawnych dla utrzymania bioróżnorodności w produkcji rolniczej. Szczególną uwagę prelegent zwrócił na efekty przywracania w produkcji rolnej starych gatunków i odmian roślin uprawnych. Poruszony został też aspekt ich walorów odżywczych i kulinarnych.
Prezentowana w sandomierskim „Rolniku” wystawa jest jednym z elementów projektu pt. „Stworzenie
bioinformatycznego systemu zarządzania narodowymi zasobami genowymi roślin użytkowych oraz rozwój kapitału społecznego i gospodarczego Polski poprzez ochronę i wykorzystanie tych zasobów w procesie świadczenia usług doradztwa rolniczego” w skrócie nazywanym AGROBANK.
Wystawa będzie czynna do końca listopada.
Joanna Sarwa