Sandomierz: Świętokrzyscy terytorialsi złożą przysięgę.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

W najbliższą sobotę (20 lipca) o godz. 10:30 na terenie 3. Sandomierskiego batalionu radiotechnicznego odbędzie się druga w tym roku a zarazem piąta przysięga żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. ‚NURT’. W obecności rodzin, przedstawicieli samorządu terytorialnego, kombatantów oraz mieszkańców, słowa roty przysięgi wypowie 48 żołnierzy. Przysięgę poprzedzi uroczysta msza święta w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sandomierzu o godz. 9.00. Całej uroczystości towarzyszyć będzie asysta honorowa wystawiona przez 10. Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej im. mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego oraz Orkiestra Wojskowa z Krakowa. Ponadto będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu brygady, który zaprezentują świętokrzyscy terytorialsi i zaczerpnąć informacje dotyczące tego, jakie kroki należy wykonać, aby wstąpić do pododdziałów 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. ‚NURT’ jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Żołnierze 10 ŚBOT są ludźmi młodymi, 66% jest w wieku 35 lat oraz mniej, a 28% w wieku od 35 do 45 lat. Pośród 48 przysięgających w sobotę ochotników jest 8 kobiet.

Nowo zaprzysiężeni żołnierze w niedalekiej przyszłości zasilą powstający 102 batalion lekkiej piechoty w Sandomierzu.

Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się na obiektach szkoleniowych poligonu w Nowej Dębie. Pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. ‚Szesnastka’ to dopiero początek szkolenia terytorialsów, które odbywa się rotacyjnie w systemie weekendowym przynajmniej raz w miesiącu.

13 lipca odbyło się również powołanie żołnierzy rezerwy na 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Szkolenie to skierowane jest do byłych żołnierzy zawodowych, po zasadniczej służbie wojskowej oraz przeszkoleniu wojskowym.

(Joanna Sarwa)