Sandomierz: Zgoda sandomierska przypomniana przez historyków i filmowców.
Wydarzenie pod tytułem ‚Droga do Zgody’ przypomniało w Sandomierzu podpisanie w tym mieście przed 450 laty zgody sandomierskiej, czyli porozumienia pomiędzy wyznaniami reformowanymi w I Rzeczypospolitej: luteranami, kalwinami oraz braćmi czeskimi. Intencją zgody była wspólna obrona przed kontrreformacją i zaprzestanie walk między różnymi wyznaniami protestanckimi.
Sandomierscy radni miejscy rok 2020 ogłosili Rokiem Zgody Sandomierskiej.
Jubileuszowe wydarzenie miało miejsce w ratuszu, gdzie od kilku miesięcy można oglądać wystawę przygotowaną przez Muzeum Diecezjalne. Dzisiejszy wykład poświęcony zgodzie sandomierskiej wygłosili autorzy wystawy: dr Urszula Stępień z Muzeum Diecezjalnego i dr Tomisław Giergiel z Muzeum Okręgowego.
Mówi dr Tomisław Giergiel:
Jak przekonuje mediewista profesor Krzysztof Bracha z zakładu historii średniowiecznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, hasła zgody sandomierskiej są wciąż aktualne:
Z powodu wprowadzenia obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią, zaplanowana inscenizacja przypominająca wydarzenie sprzed czterech i pół wieku, która miała odbyć się na rynku, została ograniczona do prezentacji w Kamienicy Oleśnickich, gdzie miało dojść do podpisania zgody sandomierskiej. Inscenizację tę przygotowaną przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej sfilmowała ekipa Telewizji Polskiej, która przygotowuje materiał w reżyserii Doroty Kosierkiewicz poświęcony temu właśnie wydarzeniu.
Joanna Sarwa