Sandomierz: II Festiwal Krzemień Pasiasty Kamień Optymizmu.
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się dwa lata temu i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i życzliwym przyjęciem.
Głównym wydarzeniem będzie otwarcie wystawy i ogłoszenie wyników II Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej.
W sobotę rozpocznie się na Rynku Optymistyczny Kiermasz Krzemienia Pasiatego. Będzie można też odwiedzić na zamkowym dziedzińcu wioskę z epoki kamienia. Odbywają się tu pokazy archeologii eksperymentalnej prezentującej techniki łupania krzemienia, rozpalania ognia oraz technik lepienia z gliny wraz z wypałem naczyń.
Uroczyste otwarcie festiwalu zaplanowano na sobotnie południe. Potem w kinie 'Starówka' spotkanie z Cezarym Łutowiczem, pokaz filmu 'Z kamieniem u szyi i prezentacja 'Sandomierz światową stolicą krzemienia pasiastego.
O 15.30 na zamkowym dziedzińcu spektakl 'Śmierć Wodza w wykonaniu ekipy PraOsady Rydno. Pół godziny później w Sandomierskim Centrum Kultury rozstrzygniecie konkursu i wernisaż wystawy prac plastycznych w ramach projektu 'Krzemień pasiasty kamień wyobraźni a także otwarcie wystawy fotografii Joanny Klich 'PASIASTE INSPIRACJE.
W Muzeum Okręgowym otwarte zostaną dwie wystawy: 'Krzemień pasiasty żywioły w kamień zaklęte' to wystawa okazów krzemienia pasiastego i przedmiotów z niego wykonanych, a autorska wystawa Jacka Hohense 'ZJAWY to gliptografie.
W niedzielę w południe w swojej Galerii GOLD & SILVER Cezary Łutowicz opowie o swojej przygodzie z krzemieniem pasiastym. Potem w GALERII OTWARTEJ Mariusza Pajączkowskiego będzie można porozmawiać o krzemieniu w rękach współczesnych artystów, projektantów i rzemieślników.
O 13.30 ponownie będzie można obejrzeć na dziedzińcu zamku spektakl 'Śmierć Wodza w wykonaniu ekipy PraOsady Rydno.
Pół godziny później w Muzeum Okręgowym przedstawienie jedynej na świecie kolekcji biżuterii i obiektów sztuki złotniczej, opowieść o historii i programie Sandomierskich Warsztatów Złotniczych, które odbędą się w październiku.
(Marcin Gabrek)