Sandomierz: Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Każdy z biegaczy otrzymał pamiątkowy dyplom oraz medal. Podczas wydarzenia prowadzone były także zbiórki: na budowę Szkoły z Polskim Językiem Nauczania imienia Pułkownika Franciszka Niepokólczyckiego w Łanowicach na Ukrainie oraz na ustalenie miejsc pochówku, ekshumacji i należytego pogrzebu żołnierzy drugiej konspiracji.
Wśród uczestników był Wiesław Hamera ze Stalowej Woli, który uważa, że bieg to dobra forma uczczenia wielu świąt państwowych:

Na uroczystości obecny był także wychowanek podpułkownika Wiktorowskiego, Zbigniew Kondracki który był także świadkiem jego aresztowania, a od blisko pół wieku próbuje ustalić miejsce, w którym znajdują się szczątki 'Kruka'.
Podkreślał on, iż nie jest to łatwe, bowiem ślady kończą się na przesłuchaniach w Sandomierzu i Kielcach. Zbigniew Kondracki ma jednak nadzieje, że doczeka pogrzebu żołnierza, który za swą działalność otrzymał krzyż Virtuti Militari.
Tegorocznemu dniu pamięci Żołnierzy Wyklętych towarzyszył także bieg tropem wilczym. Na starcie zlokalizowanym tuż obok II liceum, stanęło ponad 80 osób. Metę zlokalizowano na dziedzińcu sandomierskiego zamku, który do 1959 roku był więzieniem Urzędu Bezpieczeństwa.
Symboliczna była też i długość trasy mówi pomysłodawca wydarzenia Przemysław Gołębiowski:

Mszą w intencji Żołnierzy Polskiego Podziemia Niepodległościowego rozpoczęły się w Sandomierzu obchody Narodowego Dnia Pamięci 'Żołnierzy Wyklętych'. Następnie na cmentarzu katedralnym gdzie znajduje się symboliczna mogiła podpułkownika Antoniego Wiktorowskiego 'Kruka', dowódcy 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.
Podpułkownik Wiktorowski to przykład żołnierza wyklętego mówił w swoim wystąpieniu poseł Marek Kwitek: