Sichów Duży: Piknik „Czas na wieś”.
Wsi spokojna, wsi wesoła,
Który głos twej chwale zdoła?
Kto twe wczasy, kto pożytki
Może wspomnieć zaraz wszytki?
Tak, zalety wsi wychwalał ojciec polskiej poezji Jan Kochanowski i tymi właśnie słowami rozpoczął się Piknik Rolniczy „Czas na wieś” zorganizowany przez ZSCKR w Sichowie Dużym oraz Klub Aktywnych Kobiet.
Piknik połączony był z niezwykle ważnym dla społeczności szkolnej wydarzeniem – otwarciem i błogosławieństwem placu manewrowego, który posłuży doskonaleniu umiejętności młodych ludzi w zdobywaniu kolejnych kwalifikacji realizowanych w ramach zajęć praktycznych. Błogosławieństwa udzielił ks. Proboszcz Jan Michał Łukasik.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli Wiceprezes Rady Ministrów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi pan Henryk Kowalczyk oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki pani Anna Krupka.
Piknik realizowany był w ramach projektu „Czas na wieś” dofinansowanego z Programu Działaj Lokalnie w powiecie staszowskim. Patronat honorowy nad programem Działaj Lokalnie w powiecie staszowskim objął Pan Senator Jacek Włosowicz.
Wśród gości, którzy uświetnili swoją obecnością naszą uroczystość znaleźli się: przedstawiciel pani wiceminister poseł Anny Krupki – Grzegorz Socha z-cę prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, posłowie na sejm RP: p. Michał Cieślak i p. Marek Kwitek, p. Marek Chrapek – Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach, p. Stanisław Golmento – inspektor Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach, p. Józef Żółciak – starosta staszowski, p. Leszek Kopeć – Burmistrz Miasta i Gminy Staszów, p. Grzegorz Forkasiewicz – wójt gminy Rytwiany, p. Jacek Wilk – wójt gminy Tuczępy, p. Jerzy Adamkiewicz – kierownik ARiMR w Staszowie, p. Aneta Ostrowska – kierownik KRUS w Staszowie, p. Magdalena Dziewięcka – kierownik biura PIORiN w Staszowie, p. Justyna Żak – Wójcik – Kierownik ODR w Staszowie, p. Marzena Sobiegraj – dyrektor Szkoły Podstawowej w Koniemłotach, p. Magdalena Marynowska – prezes fundacji FARMA, p. Eryk Chmielowiec – członek Rady Młodych Rolników powołany przez MRiRW.
Następnie pan Grzegorz Socha odczytał list Mininstra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do uczestników pikniku.
Spotkanie połączone zostało ze zbiórką charytatywną, w czasie trwania imprezy uczestnicy mogli skorzystać z malowania twarzy i skosztować pysznych kiełbasek z grilla. Pieniądze zebrane w ten sposób zostały przekazane na rzecz Bartoszka Jędrasika z gminy Łoniów, który potrzebuje 10 milionów zł na leczenie genowe. Uroczystości towarzyszyła wystawa maszyn rolniczych organizowaną przez firmy: Rolmech Sztucin, Kisiel AgroTech, Unia Grudziądz, Chmielewski Deutz Fahr Kleczanów, a także prezentacja sprzętu będącego na wyposażeniu ZSCKR w Sichowie Dużym. Pojawiły się również stoiska instytucji okołorolniczych: ARiMR, KRUS, ODR, PIP, PIORIN, stoiska KGW, stoiska z zabawkami oraz gastronomiczne, najmłodsi mogli skorzystać z darmowych dmuchańców.
Na uroczystości została przedstawiona prezentacja oferty kształcenia w ZSCKR, zwieńczona pokazem synchronicznej obsługi konsumenta w wykonaniu uczennic, kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych
W ramach projektu „Czas na wieś” został ogłoszony konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. „Wariacja smakowa na temat jabłka”. Komisja w składzie: Pani Aneta Ostrowską – Kierownik placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Staszowie, Pani Anna Adamczyk – zastępca kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Staszowie, Pani Magdalena Marynowska – prezes Fundacji FARMA oraz Pani Justyna Sojka – nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSCKR w Sichowie Dużym po degustacji pogratulowała kunsztu kulinarnego wszystkim uczestnikom i przyznała następujące wyróżnienia:
• I miejsce – KGW z Sichowa Małego
• II miejsce – KGW z Sichowa Dużego, KGW z Koniemłot
• III miejsce – KGW z Kłody
• Wyróżnienie – KGW z Maśnika i Stowarzyszenie „Sichowianie” z Sichowa Małego
W Programie imprezy znalazła się również „Bitwa sołectw” – konkurencje, w których uczestnicy mogli zaprezentować swoją zręczność i siłę. Rywalizowało 8 drużyn.
Po ogromnych emocjach wyłoniono zwycięzców:
Przeciąganie liny:
• I miejsce – Sołectwo Pieczonogi
• II miejsce – Sołectwo Sichów Duży
• III miejsce – Grupa Rolmech Szczucin
Rzut snopkiem:
• I miejsce – Sołectwo Sichów Duży
• II miejsce – Sołectwo Sichów Mały
• III miejsce – Sołectwo Pieczonogi.
Podczas pikniku wręczono również nagrody laureatom konkursu fotograficznego „Moje miejsce – moja wieś”. Wyniki przedstawiały się następująco:
• I miejsce: Rafał Chrzanowski i Weronika Nogacka
• II miejsce: Mateusz Bajor
• III miejsce: Magdalena Wróblewska
• Wyróżnienie: Paweł Wilk, Melisa Ptak, Zuzanna Maliga
Następnie ucztę dla duszy zaserwowali swoim występem „Sichowianie” oraz Chór Parafii Koniemłoty. W dalszej części Pan Stanisław Golmento główny specjalista OIP w Kielcach przeprowadził konkurs dla widowni na temat bezpieczeństwa. Swoim występem oczarowała publiczność uczennica Szkoły Podstawowej w Koniemłotach Julia Wójcik oraz uczniowie i absolwentka ZSCKR w Sichowie Dużym: Wiktoria Kalita, Wiktoria Siemek oraz Filip Kozioł.
W trakcie trwania pikniku można było również zjeść ciepły posiłek w szkolnej pracowni żywienia, czy też usiąść przy kawiarnianym stoliku i delektować się kawą i ciastkiem, a to za sprawą nauczycieli i uczniów z technikum żywienia i usług gastronomicznych.
Działaj Lokalnie to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii i sieć ośrodków Działaj Lokalnie-w powiecie staszowskim Fundacja FARMa. Stałymi partnerami programu są gmina: Łubnice, Rytwiany, miasto i gmina Szydłów, Miasto i Gmina Staszów, Miasto i Gmina Połaniec, gmina Bogoria, Starostwo Powiatowe w Staszowie, Nadleśnictwo Staszów, Grupa Azoty Siarkopol SA w Grzybowie, ArkonDesing, VARMIL Rytwiany.
Patronami medialnymi przedsięwzięcia byli: Radio Leliwa, Radio Kielce, Echo Dnia, Tygodnik Nadwiślański.