Stalowa Wola: Budżet na 2023 rok przyjęty

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

Stalowa Wola ma już uchwalony budżet na 2023 rok. Stalowowolska Rada Miejska zdecydowała, że w przyszłym roku wpływy do miejskiej kasy wyniosą blisko 636 660 000 złotych. Wydatki w 2023 roku mają wynieść  ponad 613 865 000 złotych, z czego blisko 287 497 000 to wydatki inwestycyjne. Dodatkowo ponad 37 milionów zostanie przeznaczonych na spłatę zadłużenia. Nie wzrosną też opłaty za śmieci i bilety komunikacji miejskiej i dla mieszkańców nie wzrosną podatki Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny podkreślał, że jest to budżet historyczny:

A w ramach zaplanowanych inwestycji te największe, to: ważne inwestycje drogowe, nie tylko te kontynuowane ale i nowe. To m.in. rozpoczęcie budowy nowego układu komunikacyjnego dla powstającego parku inwestycyjnego. Kwota na pierwszy etap to 73 mln złotych, zaś rozbudowa ulicy Spacerowej pierwszy etap ponad 7 milionów złotych. To także modernizacja ulic wokół rozwadowskiego Rynku: Jagiellońskiej, Rozwadowskiej, Broniewskiego, przebudowa Wrzosowej i Parkowej oraz powstanie nowych dróg otwierających tereny pod budownictwo. Koleje przedsięwzięcia to  zakup pięciu autobusów elektrycznych dla komunikacji miejskiej za blisko 10 milionów złotych, budowa farmy fotowoltaicznej za 7 mln złotych, a za ponad 5 mln zł modernizacja trzech kolejnych podwórek przyblokowych, 34 mln złotych to  rozbudowa PSP nr 11 i PSPnr7 oraz budowa nowego przedszkola w miejscu dotychczasowej ‚dwunastki’. Kontynuowana będzie również budowa hospicjum za 15,5 miliona  i powstanie projekt aquaparku. Bonia nadsańskie mają się wzbogacić o tor przeszkód do rozgrywania np runmageddonów i o przestrzeń gastronomiczną. Zaś przy ulicy Energetyków ruszy budowa hali sportowej dla młodzieży z zadaszonym skateparkiem, kręgielnią i parkiem trampolin. Ma się rozpocząć także budowa osiedla Leśnie oraz budowa osiedla mieszkaniowego na ul Energetyków, gdzie ma powstać 10 bloków. W przyszłym roku zakończy się budowa żłobko-przedszkola z basenem i modernizacja Miejskiego Domu Kultury, oraz przebudowa ulicy Działkowej. To tylko nieliczne inwestycje zaplanowane w przyszłorocznym budżecie. Wiele inwestycji znalazło się też na liście rezerwowej i jeśli będzie taka możliwość nie tylko finansowa ale i organizacyjna w ciągu roku, to maj szansę wejść do realizacji.  Zanim jednak Rada Miejska uchwaliła budżet Stalowej Woli, nie zabrakło dyskusji i uwag, mimo, że projekt był wcześniej omawiany na komisjach rady miejskiej. Były m.in. pytania o spłatę zadłużenia, o to pytała radna Joanna Grobel Proszowska:

Prezydent zapewnił, ze spłata zadłużenia jest ważna, aby Stalowa Wola mogła sięgać po środki unijne:

O wyprzedaży majątku w kontekście parku inwestycyjnego, czy temat niezrealizowanych obietnic, jeśli chodzi o Plac Piłsudskiego i lodowisko mówił radny Damian Marczak.. Radna Renata Butryn odnosiła się też do braku zapisów w budżecie na budowę mieszkań chronionych. Nie obeszło się także bez wytykania, kto więcej, a kto mniej zrobił dla Huty Stalowa Wola. Tradycyjnie więc sesja budżetowa trwała długo. Ostatecznie stalowowolscy radni miejscy 17 głosami ‚za’ przy 5 ‚przeciw’ przyjęli budżet Stalowej Woli na 2023 rok.