Stalowa Wola: Mieszkańcy chętniej pożyczają książki i audiobooki
W Stalowej Woli mieszkańcy coraz chętniej sięgają po książki. O wzroście czytelnictwa poinformowała Miejska Biblioteka Publiczna. W 2022 roku odnotowała blisko 206,5 tysiąca wypożyczeń. Mówi Beata Życzyńska ze stalowowolskiej MBP:
Czytelnicy stalowowolskiej książnicy, w Bibliotece Głównej i jej czterech Filiach, mają do dyspozycji dokładnie 244.002 książki i niemal 8300 audiobooków. Na miejscu mogą zapoznać się z 97 tytułami prasowymi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. A oto po co czytelnicy sięgali najczęściej w 2022 roku. Wśród lektur szkolnych była to „Mitologia” Parandowskiego wypożyczona 104 razy. Po komiks „Szkoła Latania” sięgnięto 92 razy, a po „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek 63-krotnie.
Jeśli chodzi o audiobooki, tu prym wiodły: „Zadziorna baronówna” Urszuli Gajdowskiej i „Wianek z lawendy” Agnieszki Olejnik. Coraz większym powodzeniem w stalowowolskiej bibliotece cieszy się również wprowadzona niedawno usługa wypożyczania gier. Po planszówki i gry logiczne w 2022 roku sięgnięto 686 razy, a można wybierać wśród 145 tytułów. Najchętniej pożyczanymi grami były „Ubongo”, „Wsiąść do pociągu” i „Co za emocje!”. Dużym udogodnieniem dla czytelników MBP w Stalowej Woli jest możliwość zarezerwowania konkretnego tytułu.
W 2022 roku stalowowolska biblioteka zdobyła wyróżnienie w konkursie na najciekawsze wydarzenie w ramach Tygodnia Bibliotek 2022. „Biblioteka – świat w jednym miejscu” a także za realizację jednego z najciekawszych pomysłów w ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek 2022”. To nie koniec wyróżnień, bo stalowowolskie bibliotekarki i bibliotekarze zdobyli nagrodę za najciekawszą relację z wydarzeń zorganizowanych w ramach akcji „BOOM2! Na komiksy i gry planszowe”. W 2022 roku nie zabrakło też zajęć i warsztatów organizowanych przez MBP w Stalowej Woli:
W 2022 roku wydano 140 takich wyprawek w języku polskim oraz 5 w języku ukraińskim.
Za pośrednictwem Stalowowolskiej Biblioteki Cyfrowej czytelnicy mają również dostęp do 2,5 tysiąca publikacji archiwalnych numerów „Socjalistycznego Tempa”, „Sztafety”, „Fety” oraz „Tygodnika Nadwiślańskiego”.