Stalowa Wola: O tym jak nie stać się ofiarą oszusta rozmawiano ze stalowowolskimi seniorami

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

‚Fałszywy telefon-zagrożone oszczędności’ to projekt, który na Podkarpaciu realizuje Komenda Wojewódzka Policji. Projekt skierowany jest do seniorów, dlatego organizowane są spotkania z osobami starszymi, podczas których przekazywane są informacje czego mają się wystrzegać, co powinno ich zaniepokoić i jakie najczęściej podstępy stosują oszuści, aby wyłudzić pieniądze. Takie spotkanie odbyło się m.in. w Stalowej Woli w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. O założeniach mówiła koordynująca projekt Agata Michalska z  Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie:

Spotkania są okazją, aby zapoznać seniorów z całym mechanizmem takiego oszustwa. To ważne, bo skala oszustw na terenie Podkarpacia przybiera na sile:

Również w Stalowej Woli od początku roku doszło już do kilku oszustw, w których seniorzy stracili pieniądze. Mówi aspirant sztabowy Robert Kotwica z Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli:

Realizowana obecnie akcja informacyjna skierowana jest do seniorów, ale dotyczy każdego:

O tym jakich informacji i danych nigdy nie żądają pracownicy banku dzwoniąc do klienta mówiła seniorom Marta Bednarska z Nadsańskiego Banku Spółdzielczego w Stalowej Woli. a wszystko po to, aby ustrzec seniorów przed utratą oszczędności z kont bankowych:

A jeśli już senior padł ofiarą oszusta warto, żeby skorzystał z pomocy w punktach Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Zachęcała do tego Simona Wójtowicz ze stalowowolskiego ośrodka, która przyznała, że na przestrzeni 4 lat istnienia punku, w ostatnim roku takich przypadków było najwięcej:

W przypadku więc, kiedy ktoś padnie ofiarą oszusta warto, aby udał się nie tylko na policję, ale właśnie na przykład do Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Stalowej Woli przy ulicy Ofiar Katynia. Tam taka osoba nie tylko uzyska pomoc prawną, ale też psychologiczną.