Stalowa Wola: Podsumowali projekt „Modelowe rozwiązania na trudne wyzwania”
Miasto Stalowa Wola podsumowało projekt „Modelowe rozwiązania na trudne wyzwania – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli”. To projekt realizowany przez ponad 2 lata dofinansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego (85%) oraz budżetu państwa (15%). Podsumowaniem była konferencja na której w panelach przedstawiono przedsięwzięcia zrealizowane w ramach projektu i wypracowane dobre praktyki i rozwiązania w zakresie różnych działań. Projekt w szczególności miał na celu rozwój aktywności lokalnej zmobilizowanie do działań różnych grup społecznych od najmłodszych do najstarszych, ale też rozwój usług społecznych, poszerzenie oferty dla młodych ludzi, czy stworzenie dobrego klimatu dla rozwoju przedsiębiorczości. Nie zabrakło też działań inwestycyjnych. Arleta Siwek naczelnik Stalowowolskiego Centrum Aktywności Lokalnej stwierdziła, że dużo udało się zrobić:
Zainteresowanie projektem było duże:
Bardzo cieszy uaktywnienie się młodych ludzi:
Co ważne koniec projektu nie oznacza koniec działań, rozpoczęty proces będzie miał swoją kontynuację bo są już nowe pomysły:
Jest między innymi szansa na pozyskanie środków szwajcarskich. Oczywiście przedsięwzięcia w ramach projektu ‚Modelowe rozwiązania na trudne wyzwania’ realizowało nie tylko Centrum Aktywności Lokalnej. To również działania Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. W ich ramach powstały na terenie miasta przystanki historii usytuowane w pobliżu zabytkowych budynków i historycznych miejsc. A te są wzbogacone między innymi o wspomnienia mieszkańców miasta, którzy współpracowali przy tym projekcie. Mówi Elżbieta Skromak z muzeum:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli w ramach projektu pracował z mieszkańcami tak zwanego ‚perszinga’, alby pomóc im zmienić swoją sytuację życiową. W działaniach uczestniczyli nie tylko pracownicy społeczni, również terapeuci i psycholog. Jak przyznał Tomasz Soja z MOPS praca zaczęła się od wsparcia podstawowym funkcjonowaniu:
Politechnice projekt pomógł w uruchomieniu nowego kierunku. Mówi Andrzej Chmielowiec:
Konferencja podsumowująca stalowowolski projekt była też okazją do zapoznania się z doświadczeniami w realizacji Programu Rozwój Lokalny w Nisku i Ostrowcu Świętokrzyskim. Na zakończenie uczestnicy mieli okazję obejrzeć spektakl Balladyna który powstał w ramach stalowowolskiego projektu.