Stalowa Wola: Podsumowano kolejny kurs przewodników miejskich

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

Dobiegła końca trzecia tura kursu na przewodnika po Stalowej Woli. Tym razem uczestnicy odkrywali powojenne ciekawostki miasta. Kurs realizowany był przy wsparciu Miasta Stalowej Woli, a organizowały go Muzeum Regionalne w Stalowej Woli i Fundacja Dionizego Garbacza Stalovianum. Podobnie jak poprzednie dwa, obecny kurs obejmował wykłady, wycieczki i ćwiczenia z dykcji i ruchu. Mówi Anna Garbacz z Fundacji Stalovianum:

Bo już wiadomo, że odbędzie się następny kurs obejmujący kolejne miejsca Stalowej Woli związane z powojenną historią miasta. Tym razem uczestnicy zgłębiali wiedzę na temat tereny dawnego Kombinatu Przemysłowego HSW, kościół św. Floriana, Bazylikę Konkatedralną, Muzeum św. Jana Pawła II i Solidarności, obszar zabudowy socrealistycznej, Miejski Dom Kultury, oraz cmentarz komunalny. Zapoznawali się też z historią ludzi, którzy w tamtym czasie tworzyli miasto. Zainteresowanie tą edycją kursu na przewodników po Stalowej Woli było duże, ukończyło go 20 osób:

Organizowane już przez właśnie wyszkolonych przewodników miejskich, które cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców na nowo odkrywających swoje miasto. Zresztą również  i sami przewodnicy podczas kursu nie raz byli zaskoczeni, tym co odkrywali. Tak było też i podczas tego kursu. Mówił między innymi o tym Jacek Sendrowski:

Przyznał, że z zupełnie innej perspektywy patrzy teraz na architekturę Stalowej Woli. Beatę  Tracz z kolei w powojennej Stalowej Woli szczególnie zachwyciły drewniany kościółek św. Floriana i Konkatedra:

Natomiast Patrycja Młynarska, która po poprzednim kursie jest zakochana w Charzewickim Parku,przyznała, że na obecnym w każdym miejscu znalazła coś ciekawego:

Podczas spotkania podsumowującego przewodnicy otrzymali zaświadczenia. Ukończenia kursu gratulowała dyrektor Muzeum Regionalnego Aneta Graranty. Zaś wiedzę  przewodników  miejskich chwaliła koordynująca projekt z ramienia Miasta Stalowej Woli Marzena Kościółek:

Takie wycieczki dla mieszkańców ruszą już wiosną 2024 roku. Wkrótce ma ruszyć czwarty kurs poświęcony kolejnym tematom z dziejów Stalowej Woli w latach 1939-1989. Natomiast na tym etapie wiedzą na temat tych czasów przekazywali Dionizy Garbacz, Joanna Rybak, Marek Stańkowski, Marek Gruchota, Robert Piotrowski, Kazimierz Rostek i właśnie Anna Garbacz.