Stalowa Wola: Szpital dementuje plotki na temat złej sytuacji i psychiatrii

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Marta Górecka

Dyrekcja Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli wspólnie z władzami Powiatu Stalowowolskiego i ordynatorami zorganizowali konferencję w celu zdementowania informacji  przekazywanych przez niektórych kandydatów w ramach kampanii wyborczej. A chodziło m.in. o obarczenie winą szpitala za zamknięcie poradni psychiatrycznej w Ambulatorium oraz przedstawianie sytuacji szpitala jako tragicznej. Głos w tej sprawie zabrał m.in. starosta Janusz Zarzeczny:

Starosta podkreślał, że takie wypowiedzi szargają dobrą opinię szpitala, a na nią pracuje się latami. Dyrektor lecznicy Monika Pachacz-Świderska jest zbulwersowana tym, że ktoś wypowiada się na temat szpitala, ocenia jego kondycję, czy mówi o brakach w kadrze lekarskiej, czy jakości świadczeń, ale ani razu nie zweryfikował tych informacji u źródła:

Przypomniała też, że kiedy startowała w konkursie na dyrektora szpitala, była jedynym kandydatem. Odnosząc się do kwestii obsady lekarskiej dyrektor przekonuje, ze tak dobrze w stalowowolskim szpitalu jeszcze nie było:

Wśród nich są uznani specjaliści i profesorowie i co ważne wracają ci co odeszli:

Lekarze obecni na konferencji zgodnie twierdzili, że zachęciła ich do pracy w stalowowolskim szpitalu przede wszystkim atmosfera i otwartość na rozwój i wprowadzanie nowych procedur medycznych. Mówili więc nie tylko o leczeniu dostępnym w innych placówkach medycznych, ale przede wszystkim o tym, co wyróżnia stalowowolski szpital na tle innych na Podkarpaciu. Mówi profesor Andrzej Jaroszyński, który pomógł stworzyć Ośrodek Dializ Otrzewnowych w szpitalu w Stalowej Woli:

Dlatego w ocenie profesora takie nieprawdziwe wypowiedzi krążące w przestrzeni medialnej podważają zaufane do szpitala, ale też jest to występowanie przeciwko zdrowiu mieszkańców. Doktor nauk medycznych, chirurg Tomasz Jaworski od ubiegłego roku kierujący oddziałem chirurgicznym, przyznał, że w ciągu kilku miesięcy udało się nie tylko odbudować kadrę lekarską, ale wprowadzić mało inwazyjne procedury operacyjne jako standard:

Również Tomasz Jaworski przyznał, że to możliwość rozwoju i atmosfera w szpitalu zdecydowały o tym, że podjął pracę właśnie w Stalowej Woli. O tym mówili też kierująca Oddziałem Chorób Wewnętrznych lekarz Magdalena Chyła-Peryt – specjalista chorób wewnętrznych i Endokrynolog, także kierujący Oddziałem Nefrologii i Dializoterapii doktor Marcin Jadach:

No i wreszcie temat pomocy psychiatrycznej poruszył kierujący od ubiegłego roku pilotażowym Centrum Zdrowia Psychicznego, które stworzył stalowowolski szpital, specjalista psychiatrii Piotr Kułacz. Tu padło wyjaśnienie, że szpital nie odpowiada za poradnie, które działają w Ambulatorium, również tę zamkniętą psychiatryczną. Szpital prowadzi oddział psychiatryczny stacjonarny i dzienny oraz właśnie Centrum Zdrowia Psychicznego i w ramach tego Poradnie Zdrowia Psychicznego w Stalowej Woli i Nisku.

Tu jest kierowany do lekarza i w zależności od stanu pacjenta, albo do poradni albo na izbę przyjęć. Zgodnie z założeniami programu pomoc udzielana w Centrum Zdrowia Psychicznego przebiega nie tylko szybko, ale i bez skierowania i bezpłatnie.