Stalowa Wola: Bakterie już w zakładzie
Funkcjonowanie Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych spowoduje, że na miejskie wysypisko trafi niewielka ilość odpadów.
W wyniku procesu przetwarzania mechanicznego połowa śmieci, takich jak plastik, szkło i papier będzie odzyskana. Natomiast w części biologicznej, w komorze beztlenowej, fermentacji pozostałe śmieci zamienione będą na biogaz. Ten posłuży do produkcji prądu i ciepła na potrzeby zakładu, z możliwością odsprzedawania ewentualnych nadwyżek. W celu zapewnienia sobie jak największej ilości odpadów gmina Stalowa Wola i MZK podpisały umowę na odbiór śmieci z dziewięcioma innymi gminami. Są to: Zaleszany, Baranów Sandomierski, Bojanów, Gorzyce, Grębów, Nowa Dęba, Pysznica, Radomyśl nad Sanem i Zaklików.
Oficjalne otwarcie zakładu nastąpi we wrześniu tego roku.
(Marta Górecka)
W Stalowej Woli rozpoczyna się rozruch budowanego Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych.
Ruszyły już odbiory techniczne, uruchamiane są maszyny, a do komór fermentacyjnych przywożone są pierwsze transporty substratów, niezbędnych do produkcji biogazu. Chodzi o zawarte w sfermentowanych osadach ściekowych bakterie potrzebne do rozpoczęcia procesu beztlenowej stabilizacji.
Przywiezione właśnie do zakładu bakterie będą się przez kolejny miesiąc rozmnażać, po to, by jak najlepiej przetworzyć odpady komunalne na biogaz. Pierwszy transport zmieszanych odpadów komunalnych trafi na zakład na początku sierpnia.
Warto dodać, że stalowowolski Zakład Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych jest jednym z niewielu w kraju z modułem fermentacji. W momencie rozpoczęcia budowy był drugim takim w Polsce.
Swoim zadowoleniem z efektów i postępów prac przy inwestycji na ostatniej sesji dzielił się z radnymi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny: