Stalowa Wola: Chorągiewki przypomną o pierwszych mieszkańcach.
Ale z pewnością to nie jedyne groby pierwszych mieszkańców Stalowej Woli, o które z szacunku dla tych osób należałoby zadbać. Ta akcja będzie więc dobrą okazją do ich wskazania.
(Marta Górecka)
A w oznaczanie chorągiewkami nagrobków zaangażowali się uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Stalowej Woli. Dla młodych ludzi jest również dobra lekcja lokalnej historii.
Akcję poprzedziły spotkania zorganizowane przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, na których młodzi ludzie poznawali historie pierwszych mieszkańców miasta. Poszukiwania grobów stalowowolskich pionierów będą też okazją do sprawdzenia, w jakim są stanie i czy ktoś o nie dba. Już przy okazji realizacji poprzednich etapów projektu wiadomo było, że nie o wszystkich dawnych stalowowolaninach ktoś pamięta:
Chorągiewki na nagrobkach to znak rozpoznawczy pierwszych stalowowolan, przedwojennych mieszkańców Stalowej Woli, których ziemska wędrówka zakończyła się na stalowowolskich cmentarzach. To kolejna inicjatywa Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli realizującego wielki projekt dotyczący
pionierów, pierwszych mieszkańców miasta. A między innymi na nekropolii komunalnej, która jest miejscem spoczynku ponad 15 tysięcy osób jest kilkuset tych, którzy osiedli w Stalowej Woli jeszcze przed wojną i pozostali tu na zawsze. Dlatego o ich wkładzie w powstanie Stalowej Woli przypomni na cmentarzu właśnie ta symboliczna papierowa chorągiewka, umieszczona na grobie.
Mówi Anna Garbacz, pomysłodawczyni całego projektu poświęconego pierwszym mieszkańcom Stalowej Woli, która wspólnie z Muzeum
realizuje kolejną jego część: