Stalowa Wola: Nowy ambasador i ważne tematy.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

W ciągu 4 lat w Polsce z wychłodzenia umarło 1836 osób, z czego 489 w szpitalu z powodu braku odpowiedniej procedury i sprzętu do uratowania życia osobom z hipotermią. Natomiast dzięki funkcjonującemu w Małopolsce systemowi leczenia ludzi z hipotermii udało się uratować ponad 100 osób, w tym małego Adasia, którego ciało wyziębiło się do temperatury poniżej 13 stopni Celsjusza.
Ale wykład Tomasza Darochy to nie jedyny temat debaty 'Pojawia się choroba i … ', w której udział wzięli również Katarzyna Kopyto – psycholog i psychoonkolog, Małgorzata Stańczak psycholog i dyrektor Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego SPZOZ w Stalowej Woli oraz Jan Gorczyca – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli. Uczestnicy stalowowolskiej debaty inaugurującej Dni Seniora mówili tym, co sami możemy zrobić by uniknąć choroby, ale też o walce z chorobą, gdy już się pojawi i jak się zachować i reagować oraz rozmawiać z bliskim, który zachorował.
(Marta Górecka)
Doktor Darocha wyjaśniał też co to jest hipotermia:

Stalowa Wola ma kolejnego Ambasadora. Ten tytuł powędrował tym razem do lekarza Tomasza Darochy. Takimi tytułami honorowane są od 2008 roku wybitne osoby identyfikujące się ze Stalową Wolą i przez swoją działalność promujące miasto. Pochodzący ze Stalowej Woli doktor Tomasz Darocha, na co dzień pracujący w jednym z krakowskich szpitali, jest współtwórcą
małopolskiego systemu leczenia ludzi z hipotermii i Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej w Krakowie. I to on jest jedną z tych osób, które stoją za sukcesem uratowania życia będącego w stanie głębokiej hipotermii 2-letniego Adasia z podkrakowskich Racławic. Tomasz Darocha tytuł Ambasadora Stalowej Woli odebrał podczas debaty 'Pojawia się choroba i…' inaugurującej Dni Seniora w Stalowej Woli. Wręczyli go prezydent Lucjusz Nadbereżny wspólnie z przewodniczącym Rady Miejskiej Rafałem Weberem. Gratulując lekarzowi osiągnięć, silnej woli oraz stalowego charakteru, prezydent przyznał, że 'nie daleko pada jabłko od jabłoni' i do sukcesu przyczynili się rodzice, bo wychowanie i ważne cechy wynosi się z domu.
Tomasz Darocha dziękował za wyróżnienia i przypomniał, ze za jego sukcesem stoi rzesza ludzi, która współtworzy system ratowania ludzi z hipotermii. Na razie tylko w województwie małopolskim, ale już niedługo i na Podkarpaciu. O tym mówił podczas swojego wykładu w ramach debaty: