Tarnobrzeg. Debata na temat zbrodni ludobójstwa.
Debatę z udziałem przedstawicieli IPN, historyków i działaczy społecznych pod tytułem „Zbrodnia ludobójstwa. Pamięć i prawda historyczna” zorganizowało Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Klub w Tarnobrzegu. Spotkanie odbyło się w poniedziałkowe popołudnie w Tarnobrzeskim Domu Kultury.
Debata miała związek z 80. Rocznicą Krwawej Niedzieli na Wołyniu i Narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN/UPA na obywatelach II RP na Kresach. Dyskusja odbędzie się w poniedziałek, 26 czerwca, o godzinie 17.30 w Tarnobrzeskim Domu Kultury.
Mówi Artur Brożyniak z Rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
W spotkaniu uczestniczyli także prezeska Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Klub w Tarnobrzegu Małgorzata Zych i wójt gminy Jarocin, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”w Domostawie Zbigniew Walczak. Przez pięć lat pomnik czekał na to, aż zostanie wyznaczone miejsce, gdzie mógłby stanąć. – Często mnie pytano dlaczego Jarocin? Jaki ta gmina ma związek z Wołyniem, z Kresami? – mówił w TDK wójt Zbigniew Walczak.
„Krwawa niedziela” jest uważana za szczytowy moment ludobójstwa dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu i w Galicji. Badacze obliczają, że 11 lipca, mogło zginąć ok. 8 tys. Polaków.