Tarnobrzeg. Jest duży potencjał w obszarze krwiodawstwa. Potrzeba dobrych warunków
Apele o krew, choć w przestrzeni publicznej nasilają się i słabną, to nigdy całkowicie nie ustają. W określonych przypadkach życiodajnego lekarstwa nie da się zastąpić żadnym innym. W Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim istnieje ogromny potencjał osób, które mogłyby oddawać krew. Tak twierdzi wiceprezes HDK „Barbórka” Zbigniew Dendura. Zbigniew Dendura jest inicjatorem budowy pomnika upamiętniającego honorowych dawców krwi. Jego zdaniem rzeźba z brązu, która stoi u zbiegu ulic Mickiewicza i Kochanowskiego ma także inny przekaz.
Rozwój honorowego krwiodawstwa w Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim od jakiegoś czasu nabiera rozpędu. Proces ten mógłby przebiegać szybciej, ale utrudnieniem jest brak stałego punktu poboru krwi w Tarnobrzegu. Ten został zlikwidowany w 2012 roku. – Czynimy nieustanne starania o jego przywrócenie – zapewnia Zbigniew Dendura.
Spacerując po Tarnobrzegu warto podejść do skweru u zbiegu ulic Mickiewicza i Kochanowskiego, aby zobaczyć pomnik upamiętniający honorowych krwiodawców. Jedna dłoń podtrzymuje serce, a druga upuszcza na nie kroplę krwi. Autorem projektu pomnika jest tarnobrzeski artysta, Jana Chmielowiec, a twórcą modelu i odlewu w brązie krakowski rzeźbiarz, Michał Batkiewicz.