Tarnobrzeg. Kolekcja Dzikowska symbolem budującym tożsamość mieszkańców
– Najważniejszym w ostatnich dziesięcioleciach faktem dla tego miejsca jest powrót Kolekcji Dzikowskiej – mówił w czwartek, w Muzeum Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu prezydent miasta Dariusz Bożek. Wspólnie z dyrektorem muzeum Tadeuszem Zychem podsumowali ostatnie lata działalności instytucji. Była również mowa o planach.
1 czerwca 2021 roku Tarnobrzeg wszedł w posiadanie najlepiej zachowanej kolekcji ziemiańskiej w Polsce. Starania o nią trwały kilka lat. Po wynegocjowaniu warunków z właścicielem bogatego zbioru dzieł sztuki Janem Tarnowskim i dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego miasto kupiło Kolekcję Dzikowską wartą 32 miliony złotych za cztery miliony, a ze swojego budżetu wydało na ten cel niewiele ponad 100 tysięcy.
Mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.
– Pamięć i tożsamość, to dwa fundamenty, bez których nie ma dobrze funkcjonującego społeczeństwa – mówił dyrektor Muzeum Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu. Tadeusz Zych dodał, że tożsamość buduje się poprzez symbole, a takim jest Kolekcja Dzikowska, jedne z najlepszych zbiorów dzieł sztuki nie tylko na Podkarpaciu.
Muzeum Zamek Tarnowskich w Dzikowie wystąpiło o kolejny grant do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tym razem chodzi o środki na zakup dzieł sztuki, które na ten moment stanowią muzealny depozyt.