Tarnobrzeg: Niezastąpione w naszym ekosystemie – pszczoły

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Warto zdawać sobie sprawę jak ogromną rolę w środowisku spełniają te pożyteczne owady. Dzisiejszy dzień to także sposobność do zastanowienia się nad tym jak możemy pszczoły chronić.

W Tarnobrzegu o dobrostan pszczół od ponad 100 lat dba Rejonowe Koło Pszczelarzy. Rokrocznie jego członkowie, także za pośrednictwem Radia Leliwa, apelują do rolników i działkowców o właściwe stosowanie środków ochrony roślin. – Przede wszystkim zaopatrujmy się w opryski z legalnych źródeł – tłumaczy przewodniczący komisji rewizyjnej Rejonowego Koła Pszczelarzy w Tarnobrzegu Witold Niezgoda.

Pszczoły tworzą społeczność nazywaną rodziną pszczelą. Są w niej królowa, czyli matka pszczela,  pszczoły robotnice i trutnie. Te ostatnie nie zbierają pyłku, nie zapylają roślin, jednak bez nich pszczół by nie było. Mówi Sylwester Młynarczyk z Zabrania w gminie Grębów, który wraz z żoną Martą prowadzi Pasiekę u Trutnia.

Pszczoły wytwarzają cenne produkty pszczele, takie jak miód, wosk, pierzga, propolis, mleczko. Rodzina pszczela tworzy jeden doskonale funkcjonujący organizm. Mówi coach, doktor Małgorzata Makowska z Audycji Coś Optymistycznego emitowanej na antenie Radia Leliwa.

Pamiętajmy przyczyniać się do ochrony pszczół może każdy z nas na przykład pozostawiając w ogrodzie część nieskoszonego trawnika, gdzie można założyć kwietną łąkę, sadzić lub siać rośliny miododajne o różnych terminach kwitnienia, ustawiać miejsca z wodą, poidełka z drobnymi kamykami, aby owady mogły spokojnie się napić.

Ponad 87 procent gatunków roślin na świecie jest zapylanych między innymi przez pszczoły.

Światowy Dzień Pszczół został ustanowiony w 2018 roku przez ONZ z inicjatywy Słowenii.