Tarnobrzeg. Otwarcie wystawy w muzeum siarkowym.
Wystawa stała w Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego w Tarnobrzegu została odświeżona. Wernisaż ekspozycji pod nazwą „Nowe spojrzenie na siarkową historię” odbył się w piątkowe popołudnie, w siedzibie muzeum – budynku dawnego spichlerza dworskiego, mieszczącym się w Tarnobrzegu przy ulicy profesora Stanisława Pawłowskiego 14.
– Otwarcie tej wystawy jest częścią obchodów jakie od kilku miesięcy mają miejsce w Tarnobrzegu, a są związane z tym, że rada miasta uznała 2023 za rok ludzi związanych z przemysłem siarkowym. Siarką, która rozpoczęła drugi, wielki rozdział w historii Tarnobrzega – mówił do zebranych na dziedzińcu spichlerza dyrektor Muzeum Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu, którego oddziałem jest muzeum siarkowe.
Nowością na wystawie Tarnobrzeskie Zagłębie Siarkowe jest dział poświęcony geologii, odkrywaniu skarbów ziemi, a także kolejny ukazujący „siarkowców” – ludzi, którzy ciężko pracowali w ogromnym kombinacie. W tej części ulokowani zostali odkrywcy złóż siarki, Katarzyna i Stanisław Pawłowscy.
Mówi kierowniczka Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego Beata Kotasiak-Wójcik.
Wśród przedmiotów przekazanych muzeum przez byłych pracowników zagłębia siarkowego, w tym przedstawicieli Tarnobrzeskiego Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa jest między innymi legitymacja pierwszego kierowcy „Siarkopolu” Kazimierza Bochniewicza.
W Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego zgromadzone są okazy siarki rodzimej, dokumentacje techniczne, fragmenty maszyn i urządzeń pracujących niegdyś w głębinowych, odkrywkowych i otworowych kopalniach siarki, pamiątki, mundury górnicze, fotografie archiwalne.
Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego jest czynne we wtorki, czwartki i piątki, w godzinach od 10.00 do 16.00, a w środy i niedziele od 10.00 do 17.00. W soboty i poniedziałki placówka jest nieczynna.