Tarnobrzeg, region. Nekropolie Wielkiej Wojny nad Wisłą i Sanem.
O cmentarzu wojennym w Tarnobrzegu oraz wielu innych miejscach wiecznego spoczynku żołnierzy w regionie, powstałych w okresie I wojny światowej można przeczytać w książce pod tytułem „ Nekropolie Wielkiej Wojny nad Wisłą i Sanem”. Publikację wydało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.
Książka jest pracą zbiorową pod redakcją Anety Garanty i pułkownika Tomasza Nowakowskiego. Składa się z ośmiu artykułów opisujących zarówno wydarzenia jakie doprowadziły do utworzenia wielu cmentarzy jak i dzieje nekropolii powstałych w latach 1914 – 1918 na terenie ówczesnego powiatu tarnobrzeskiego.
Jednym z autorów książki jest Radosław Pawłoszek, na co dzień pracownik Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.
– Z dokumentacji, która zachowała się w Archiwum Wojennym w Wiedniu oraz w Archiwum Narodowym w Krakowie wiedzieliśmy, że na terenie byłego powiatu tarnobrzeskiego stworzono 22 cmentarze. Nie wszystkie przetrwały. – powiedział Radosław Pawłoszek.
Książka „Nekropolie Wielkiej Wojny nad Wisłą i Sanem” jest bogato ilustrowana. Oprócz artykułów dotyczących cmentarzy zawiera również historię walk w naszym regionie, historię grobownictwa wojennego II RP, a także spisy poległych i zmarłych z ran, którzy zostali pochowani na wspomnianych nekropoliach.
Książkę można nabyć w sklepie Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.