Tarnobrzeg. Rozmawiali o ekonomii społecznej
W tym roku mija 20 lat od momentu, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Z tej okazji Tarnobrzeska Agencja Rozwoju Regionalnego organizuje szereg przedsięwzięć promujących fundusze europejskie. Zainaugurowała je konferencja promująca ekonomię społeczną, którą zorganizowano w Parku Przemysłowo Technologicznym w Tarnobrzegu.
Uczestniczyli w niej przedstawiciele instytucji i urzędów zajmujących się na co dzień ekonomią społeczną. Mówi prezes Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Sebastian Pawlos.
Przez ostatnie 20 lat Tarnobrzeska Agencja zrealizowała 30 projektów za kwotę ponad 56 milionów złotych. Jak przyznaje wiceszefowa TARR Ewelina Mysłek, agencja nigdy nie miała problemu z przyznaniem dofinansowania a w przypadku ekonomii społecznej było więcej chętnych jak dostępnych pieniędzy.
Dobrym przykładem przedsiębiorstwa społecznego jest fundacja artystyczna Ga Mon, która zajmuje się przede wszystkim działalnością krawiecką. Organizuje ona także kursy, szkolenia, a także oferuje pracę dla wszystkich tych, których dotyczy zagrożenie jakim jest wykluczenie społeczne. Mówi prezeska fundacji Justyna Wesołowska.
Zdaniem prezydenta Tarnobrzega Łukasza Nowaka miasto przez ostatnie 20 lat dobrze skorzystało na funduszach unijnych.
Dopełnieniem tarnobrzeskich obchodów 20-lecia Polski w Unii Europejskiej będzie piknik edukacyjny dla dzieci który odbędzie się jutro od 13 do 15 na terenach rekreacyjnych nad Wisłą. Z kolei w niedzielę od 14 do 16 nad Jeziorem Tarnobrzeskim zaplanowano spotkanie z rekordzistą Guinnesa w najdłuższym przebywaniu w skrzyni z lodem.