Tarnobrzeg. „Tak” dla Klastra Lasowiackiego.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Powołanie Klastra Lasowiackiego ma być jednym z etapów projektu realizowanego przez Gminę Stalowa Wola oraz tamtejszy Miejski Dom Kultury w ramach programu dofinansowanego z funduszy norweskich. Tarnobrzeg poparł inicjatywę, a tutejsze środowiska zamierzają się w nią włączyć.

Klaster Lasowiacki ma skupiać regionalnych przedsiębiorców, instytucje, środowisko naukowe i artystyczne, a także samorządy planujące swą obecną, bądź przyszłą działalność oprzeć na dziedzictwie kulturowym dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej.

– Nie wyobrażam sobie, żeby Tarnobrzeg nie brał udziału w tym przedsięwzięciu – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

W seminariach online inicjujących powstanie Klastra Lasowiackiego wzięła udział miedzy innymi Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Klaster Lasowiacki  ma jednoczyć wokół wspólnej idei, która zaowocuje wzmocnieniem kontaktów, więzi i przyniesie korzyści tym, którzy dołączą do struktury.  Może to być ciekawa oferta turystyczna, sięganie po zewnętrzne dofinansowanie, wspólne wydarzenia kulturalne.

W ubiegłym roku odbył się cykl imprez pod hasłem Sandomierz Fashion Street, który wymyśliła i zorganizowała Justyna Wesołowska – tarnobrzeska projektantka i prezes Fundacji GAMON. W inicjatywę promującą kulturę lasowiacką zaangażowało się kilkadziesiąt różnych podmiotów. – Klaster Lasowiacki to olbrzymi potencjał  –  mówi Justyna Wesołowska.

Formalne powołanie Klastra Lasowiackiego do życia planowane jest na rok 2023. Natomiast już teraz można dołączyć do powstającej inicjatywy klastrowej. Informacji na ten temat udziela MDK w Stalowej Woli. Powstała też grupa na Facebooku pod nazwą „Las ojciec nas – klaster”.

Fot. Od lewej: Justyna Wesołowska, Renata Domka.